2018 Royal Melbourne Show

The Murray Valley Hunt Club Team of, Ray Franklin aboard, 'Delatite', Wendy Buller riding, 'TC Bobbie' and Alexandra Ferguson with , 'Downton Abbey' won the Peter Ronald Memorial Hunt Clun Teams Jumping Contest.
The Murray Valley Hunt Club Team of, Ray Franklin aboard, 'Delatite', Wendy Buller riding, 'TC Bobbie' and Alexandra Ferguson with , 'Downton Abbey' won the Peter Ronald Memorial Hunt Clun Teams Jumping Contest.
Virginia Wilding is pictured aboard her well performed and eye catching, 'Cafe Cortado' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Virginia Wilding is pictured aboard her well performed and eye catching, 'Cafe Cortado' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
The 2018 Royal Melbourne Show coverage is proudly brought to you by White Horse Equestrian
Heleni Goodman representing the Oaklands Hunt Club rode Kevin Maher's, 'Yarra Munda Ruby' to win the Noel Mason Memorial Hunter's Plate and take sixth place in the SA Greaves Memorial Hunter's Plate.
Heleni Goodman representing the Oaklands Hunt Club rode Kevin Maher's, 'Yarra Munda Ruby' to win the Noel Mason Memorial Hunter's Plate and take sixth place in the SA Greaves Memorial Hunter's Plate.
Jessica O'Connell representing the Yarra Glen and Lilydale Hunt Club rode , 'Kerry' to take fourth place in the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Jessica O'Connell representing the Yarra Glen and Lilydale Hunt Club rode , 'Kerry' to take fourth place in the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Louise Davis representing the Yarra Glen and Lilydale Hunt Club is pictured aboard Ngaine Herbert's eyecatching and good jumper, 'Rubble' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Louise Davis representing the Yarra Glen and Lilydale Hunt Club is pictured aboard Ngaine Herbert's eyecatching and good jumper, 'Rubble' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Aaron Mahwinney representing the Oaklands Hunt Club is pictured aboard , 'Snowy River Lindberg' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate today.
Aaron Mahwinney representing the Oaklands Hunt Club is pictured aboard , 'Snowy River Lindberg' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate today.
Stephen Stacey representing the Oaklands Hunt Club rode his 'Bellhaven Atticus' to fifth place in the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Stephen Stacey representing the Oaklands Hunt Club rode his 'Bellhaven Atticus' to fifth place in the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Young Rider, Alexandra Ferguson is a Whip for the Murray Valley Hunt Club and took second place in the SA Greaves Memorial Hunter's Plate riding , 'Downton Abbey'
Young Rider, Alexandra Ferguson is a Whip for the Murray Valley Hunt Club and took second place in the SA Greaves Memorial Hunter's Plate riding , 'Downton Abbey'
Ray Franklin, one of the senior members of the Murray Valley Hunt Club is pictured aboard, his, 'Delatite' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Ray Franklin, one of the senior members of the Murray Valley Hunt Club is pictured aboard, his, 'Delatite' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Abbey -Lee Ryan representing the Tocumwal Hunt Club rode her, 'Jestames Kaydence' to fourth place in the SA Greaves Memorial Hunter's Plate.
Abbey -Lee Ryan representing the Tocumwal Hunt Club rode her, 'Jestames Kaydence' to fourth place in the SA Greaves Memorial Hunter's Plate.
Amy Herbert representing the Yarra Glen and Lilydale Hunt Club is pictured making a super jump during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Amy Herbert representing the Yarra Glen and Lilydale Hunt Club is pictured making a super jump during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Heleni Goodman representing the Oaklands Hunt Club is pictured aboard Sasha McGregor's, 'Yarram Maverick' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Heleni Goodman representing the Oaklands Hunt Club is pictured aboard Sasha McGregor's, 'Yarram Maverick' during the Noel Mason Memorial Hunter's Plate.
Darren Green rode , 'Gravitas' for the Oaklands Hunt Club to win the SA Greaves Memorial Hunter's Plate and take second place in the Noel Mason Memorial Hunter's Plate and was declared Champion Hunter on the final day of the 2018 Royal Melbourne Show.
Darren Green rode , 'Gravitas' for the Oaklands Hunt Club to win the SA Greaves Memorial Hunter's Plate and take second place in the Noel Mason Memorial Hunter's Plate and was declared Champion Hunter on the final day of the 2018 Royal Melbourne Show.
The AT Marriott and Family's famous Team of Four Clydesdales, 'Pride, Prince, Phillip and Peta' won the class for Four or More Heavy Delivery Turnout.
The AT Marriott and Family's famous Team of Four Clydesdales, 'Pride, Prince, Phillip and Peta' won the class for Four or More Heavy Delivery Turnout.
Stuart Ryan drove his lovely, 'Stillbrook Tiger Lily' to win the class for Pony Driven in Single Harness 13-14hh.
Stuart Ryan drove his lovely, 'Stillbrook Tiger Lily' to win the class for Pony Driven in Single Harness 13-14hh.
Andrew James drove his own and Corinne Collins', 'Roseair Manikato' to win the class for Pony Driven in Single Harness 12-13hh and went on to be declared Champion Harness Pony 13-14hh.
Andrew James drove his own and Corinne Collins', 'Roseair Manikato' to win the class for Pony Driven in Single Harness 12-13hh and went on to be declared Champion Harness Pony 13-14hh.
Melanie Mantell drove her 'Amarah Park Targo' to take third place in the class for Pony Driven in Single Harness 12-13hh.
Melanie Mantell drove her 'Amarah Park Targo' to take third place in the class for Pony Driven in Single Harness 12-13hh.
Neil Shipard and Kelsea Bullivant's successful, 'Lakevale Zipper' took second place in the class for Pony Driven in Single Harness 12-13hh and went on to be declared Reserve Champion Harness Pony 12-14hh.
Neil Shipard and Kelsea Bullivant's successful, 'Lakevale Zipper' took second place in the class for Pony Driven in Single Harness 12-13hh and went on to be declared Reserve Champion Harness Pony 12-14hh.
Elsa Avery drove the Avery Family's, 'Makari Blue Danube' to take second place in the class for  Lady's Hackney or Part Bred Hackney Driven in Single Harness.
Elsa Avery drove the Avery Family's, 'Makari Blue Danube' to take second place in the class for Lady's Hackney or Part Bred Hackney Driven in Single Harness.
Chris Lawrie drove his own and Anne Lindh's nomination, 'Hudson Wildcard' to win the class for Hackney or Part Bred Hackney Pony Driven in Single Harness Not Over 14hh and was declared Champion Part Bred or Hackney Pony 14 hh and Under.
Chris Lawrie drove his own and Anne Lindh's nomination, 'Hudson Wildcard' to win the class for Hackney or Part Bred Hackney Pony Driven in Single Harness Not Over 14hh and was declared Champion Part Bred or Hackney Pony 14 hh and Under.
The Murroka and Carbery Estate nomination, 'Miriam Two' driven by Matthew Marriott won the class for Medium Show Harness Horse Driven in Non Traditional Vehicle and was declared Champion Show Harness Horse.
The Murroka and Carbery Estate nomination, 'Miriam Two' driven by Matthew Marriott won the class for Medium Show Harness Horse Driven in Non Traditional Vehicle and was declared Champion Show Harness Horse.
Long time Melbourne Royal exhibitor, Maureen Pengelly drove her own and Kerry Buckleigh's, 'Golden Park Lollipop' to win the class for Pony Driven in Single Harness 111hh and Under.
Long time Melbourne Royal exhibitor, Maureen Pengelly drove her own and Kerry Buckleigh's, 'Golden Park Lollipop' to win the class for Pony Driven in Single Harness 111hh and Under.
Julie Abrehart drove her, 'Eagle Park  Starburst'  to win the class for Pony Driven in Single Harness and went on to claim the award for Champion Harness Pony 12hh and Under.
Julie Abrehart drove her, 'Eagle Park Starburst' to win the class for Pony Driven in Single Harness and went on to claim the award for Champion Harness Pony 12hh and Under.
Marjorie Walter drove her , 'Storm View Poet' to sixth place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh.
Marjorie Walter drove her , 'Storm View Poet' to sixth place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh.
Kelsea Bullivant drove her own and Neil Shipard's, 'Tarragon Park Victory' to fifth place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh.
Kelsea Bullivant drove her own and Neil Shipard's, 'Tarragon Park Victory' to fifth place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh.
On the last day of the 2018 Royal melbourne Show, Vaness Wells drove her charming, 'Moondyne Lucy Lockett' to third place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh.
On the last day of the 2018 Royal melbourne Show, Vaness Wells drove her charming, 'Moondyne Lucy Lockett' to third place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh.
Melanie Mantel drove her, 'Alcheringa Sailor' to take second place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh and took out the award for Reserve Champion Pony 12hh and Under.
Melanie Mantel drove her, 'Alcheringa Sailor' to take second place in the class for Pony Driven in Single Harness 11-12hh and took out the award for Reserve Champion Pony 12hh and Under.
The Pengelly and Buckley nomination, 'Green Valley Krypton' won the class for Child's Pony Driven in Single Harness 14hh and Under.
The Pengelly and Buckley nomination, 'Green Valley Krypton' won the class for Child's Pony Driven in Single Harness 14hh and Under.
The Murroka Clydesdales', ''Murroka Galaxy' took second place in the class for Heavy Show Harness Horse Driven in a Non Traditional Vehicle.
The Murroka Clydesdales', ''Murroka Galaxy' took second place in the class for Heavy Show Harness Horse Driven in a Non Traditional Vehicle.
The Taylor and Talbot nomination, 'McMurchie Blair'  driven by Benton Taylor, won the class for Heavy Show Harness Horse Driven in a Non Traditional Vehicle and was declared Champion Clydesdale in Harness.
The Taylor and Talbot nomination, 'McMurchie Blair' driven by Benton Taylor, won the class for Heavy Show Harness Horse Driven in a Non Traditional Vehicle and was declared Champion Clydesdale in Harness.
The Murroka and Carbery Estate nomination, 'Crackerjack' was second in the class for Medium Show Harness Horse Driven in a Non Traditional Vehicle and went on to be declared Reserve Champion Show Harness Horse.
The Murroka and Carbery Estate nomination, 'Crackerjack' was second in the class for Medium Show Harness Horse Driven in a Non Traditional Vehicle and went on to be declared Reserve Champion Show Harness Horse.



31 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

The 2018 Royal Melbourne coverage is proudly brought to you by White Horse Equestrian

Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×