2018 Royal Melbourne Show

If ever there was a pony displaying "show pony qualities" it is 'Mirinda Alabaster' (Mirinda Field of Dreams/Rotherwood Matinge GB). Daizi Plumb rode the beautiful pony to claim the 2018 Royal Melbourne Show Fairlight Acres Trophy. They went on to win the class for Open Pony 13.2-14hh and claim Alabaster's first Royal Show Champion Large Pony title.
If ever there was a pony displaying "show pony qualities" it is 'Mirinda Alabaster' (Mirinda Field of Dreams/Rotherwood Matinge GB). Daizi Plumb rode the beautiful pony to claim the 2018 Royal Melbourne Show Fairlight Acres Trophy. They went on to win the class for Open Pony 13.2-14hh and claim Alabaster's first Royal Show Champion Large Pony title.
Tahlia Young rode Gerg Gerry and Darren Telford's beautiful, 'Whitmere Ethereal' (Turberry Tom Kitten/LJS Heavens Above) to win the class for Show Pony Mare 12.2-14hh and go on to be declared Reserve Champion Large Pony.
Tahlia Young rode Gerg Gerry and Darren Telford's beautiful, 'Whitmere Ethereal' (Turberry Tom Kitten/LJS Heavens Above) to win the class for Show Pony Mare 12.2-14hh and go on to be declared Reserve Champion Large Pony.
The 2018 Royal Melbourne Show coverage is proudly brought to you by White Horse Equestrian
Eliza Douglas from Northern NSW rode Kylie Douglas', 'Highcroft Copycat' (Turberry Tom Kitten/LJS Heavens Above) to win the class for Open Pony 13-13.2hh.
Eliza Douglas from Northern NSW rode Kylie Douglas', 'Highcroft Copycat' (Turberry Tom Kitten/LJS Heavens Above) to win the class for Open Pony 13-13.2hh.
Kate Kyros rode Chris Lawrie and Christine Comley's, 'Rosedale Simplicity' (Turberry Tom kitten/Colbeach Simone UK) to win the class for Open Pony 12.2-13hh.
Kate Kyros rode Chris Lawrie and Christine Comley's, 'Rosedale Simplicity' (Turberry Tom kitten/Colbeach Simone UK) to win the class for Open Pony 12.2-13hh.
Adam Oliver rode Christy Pollock's well named, 'Langtree Just Devine' to win the class for Open Show Hunter Pony N/E 12hh and went on to be declared Reserve Champion Small Show Hunter Pony.
Adam Oliver rode Christy Pollock's well named, 'Langtree Just Devine' to win the class for Open Show Hunter Pony N/E 12hh and went on to be declared Reserve Champion Small Show Hunter Pony.
Jess Stones rode the charming, 'Owendale Valencia' to win the class for Open Show Hunter Pony 12-12.2hh and go on to claim the 2018 Royal Melbourne Show Small Show Hunter Pony Championship.
Jess Stones rode the charming, 'Owendale Valencia' to win the class for Open Show Hunter Pony 12-12.2hh and go on to claim the 2018 Royal Melbourne Show Small Show Hunter Pony Championship.
Shayleigh Joblin rode Kim Joblin's, 'Maxwell Matador Royale' to take sixth place in the class for Open Pony 13.2-14hh.
Shayleigh Joblin rode Kim Joblin's, 'Maxwell Matador Royale' to take sixth place in the class for Open Pony 13.2-14hh.
Sarah Allsopp rode Mia Heinrich's 'Regalbrook Razzle Dazzle' to take third place in the strong class for Novice Pony 13.2-14hh. They went one better in the Open class for second place.
Sarah Allsopp rode Mia Heinrich's 'Regalbrook Razzle Dazzle' to take third place in the strong class for Novice Pony 13.2-14hh. They went one better in the Open class for second place.
Poppi Plumb stepped aboard the beautiful, 'Calvin Park Tiny Dancer' to take second place in the class for Open Pony 13-13.2hh.
Poppi Plumb stepped aboard the beautiful, 'Calvin Park Tiny Dancer' to take second place in the class for Open Pony 13-13.2hh.
What a great day  Izabella McIntyre had with Blaine Perkins', 'Mirinda Fortitude'. The Best Novice Large Show Hunter Pony went on to win the class for Open Show Hunter 13.2-14hh and the typey pony, another by Mirinda Field of Dreams, went on to be declared Champion Large Show Hunter Pony.
What a great day Izabella McIntyre had with Blaine Perkins', 'Mirinda Fortitude'. The Best Novice Large Show Hunter Pony went on to win the class for Open Show Hunter 13.2-14hh and the typey pony, another by Mirinda Field of Dreams, went on to be declared Champion Large Show Hunter Pony.
Rebecca gerber rode her super Show Hunter Pony, 'Loriot Breaking Dawn' to win the class for Show Hunter Pony Gelding 12.2-14hh and then rode away with the Large Show Hunter Pony Reserve Championship.
Rebecca gerber rode her super Show Hunter Pony, 'Loriot Breaking Dawn' to win the class for Show Hunter Pony Gelding 12.2-14hh and then rode away with the Large Show Hunter Pony Reserve Championship.
Poppi Plumb rode the well performed, 'DP Gigolo' to second place in the class for Pony Gelding N/E 12.2hh and when given the chance to work for Small Pony Reserve Champion, she grabbed the opportunity and secured the title.
Poppi Plumb rode the well performed, 'DP Gigolo' to second place in the class for Pony Gelding N/E 12.2hh and when given the chance to work for Small Pony Reserve Champion, she grabbed the opportunity and secured the title.
Sabrina Gilmour rode her, ''Woranora Nefertiti' to win the class for Open Pony 11.2hh and Under.
Sabrina Gilmour rode her, ''Woranora Nefertiti' to win the class for Open Pony 11.2hh and Under.
At the beginning of a successful day for Daizi Plumb, she rode her father, Dale Plumb's nomination, the well performed, 'Bordershow Boy Scout' to win the class for Open Pony 11.2-12hh.
At the beginning of a successful day for Daizi Plumb, she rode her father, Dale Plumb's nomination, the well performed, 'Bordershow Boy Scout' to win the class for Open Pony 11.2-12hh.
All the way from Port Lincoln in South Australia, jockey in demand, Bianca Evans rode Elizabeth Daly's, 'Royal Oak Figurine' to win the class for Pony Mare N/E 12.2hh.
All the way from Port Lincoln in South Australia, jockey in demand, Bianca Evans rode Elizabeth Daly's, 'Royal Oak Figurine' to win the class for Pony Mare N/E 12.2hh.
Marcia Beard from the Western District of Victoria has had many successful visits to Melbourne Royal and this year was no exception. She is pictured aboard her Gelding N/E 12.2hh winner, 'Rhyl Monarque' (Turberry Tom Kitten/Rhyl Matinee) that went on to be declared 2018 Royal Melbourne Show Small Pony Champion.
Marcia Beard from the Western District of Victoria has had many successful visits to Melbourne Royal and this year was no exception. She is pictured aboard her Gelding N/E 12.2hh winner, 'Rhyl Monarque' (Turberry Tom Kitten/Rhyl Matinee) that went on to be declared 2018 Royal Melbourne Show Small Pony Champion.
Dallas Merry rode her mother, Andrea Merry's, 'Cimeron Poprock' to win the class for Childs Show Hunter 12.2-14hh and claim the Child's Show Hunter Pony Championship.
Dallas Merry rode her mother, Andrea Merry's, 'Cimeron Poprock' to win the class for Childs Show Hunter 12.2-14hh and claim the Child's Show Hunter Pony Championship.
Lynda Hayes rode her own and Vicki Pisciotta's beautiful, 'Wideacre Black Diamond' by Royalwood Boy Soprano to win the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Lynda Hayes rode her own and Vicki Pisciotta's beautiful, 'Wideacre Black Diamond' by Royalwood Boy Soprano to win the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Abby Clark is pictured aboard her, 'Drumeden Chorus Line' during the judging of the Fairlight Acres Trophy, a competition for ponies showing outstanding Show Pony qualities.
Abby Clark is pictured aboard her, 'Drumeden Chorus Line' during the judging of the Fairlight Acres Trophy, a competition for ponies showing outstanding Show Pony qualities.
Ebonie Lee rode Tamara Lee and Cassandra Fasan-Jones' nomination., 'Kyandra Picturesque' to take out the Fairlight Acres Trophy Reserve award.
Ebonie Lee rode Tamara Lee and Cassandra Fasan-Jones' nomination., 'Kyandra Picturesque' to take out the Fairlight Acres Trophy Reserve award.
Olivia Carter rode Brooke Carter's, 'NSJ Town Crier' to take second place in the class for Open Show Hunter Pony 12.2-14hh.
Olivia Carter rode Brooke Carter's, 'NSJ Town Crier' to take second place in the class for Open Show Hunter Pony 12.2-14hh.
Tamara Lee and Jessica Sharp's nomination, the typey, Imperial Vagabond' took fourth place in the class for Child's Show Hunter N/E 12.2hh.
Tamara Lee and Jessica Sharp's nomination, the typey, Imperial Vagabond' took fourth place in the class for Child's Show Hunter N/E 12.2hh.
Amelia Baines rode her, 'Oak Park Serengeti' to second place in the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12.2hh.
Amelia Baines rode her, 'Oak Park Serengeti' to second place in the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12.2hh.
Gracie Hunphrys rode her delightful and typey, 'Karlana Spring Chatter' to take third place in the strong class for Child's Show Hunter Pony N/E 12.2hh.
Gracie Hunphrys rode her delightful and typey, 'Karlana Spring Chatter' to take third place in the strong class for Child's Show Hunter Pony N/E 12.2hh.
Successful young rider, Kate Kyros from Adelaide rode her very well performed, 'Owendale Beesting' to win the class for Child's Show Hunter Pony 12.2hh and Under. They went on to take out the Child's Show Hunter Pony Reserve Championship. Beesting went on to claim the "Pudd" McLean Memorial Trophy for the Most Successful Show Hunter Pony.
Successful young rider, Kate Kyros from Adelaide rode her very well performed, 'Owendale Beesting' to win the class for Child's Show Hunter Pony 12.2hh and Under. They went on to take out the Child's Show Hunter Pony Reserve Championship. Beesting went on to claim the "Pudd" McLean Memorial Trophy for the Most Successful Show Hunter Pony.
Zohe Willison rode her own and Hayley Willison's, 'Hamlot Parl Holy's Silk' to seventh place in the strong class for Open Pony 12-12.2hh.
Zohe Willison rode her own and Hayley Willison's, 'Hamlot Parl Holy's Silk' to seventh place in the strong class for Open Pony 12-12.2hh.
Michelle Paynter rode Naomi Landmeter's, 'Rokewood Tiger Moth' to win the class for Novice Pony 12-12.2hh and go on to claim the Best Novice Small Pony award. They continued on to take second place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
Michelle Paynter rode Naomi Landmeter's, 'Rokewood Tiger Moth' to win the class for Novice Pony 12-12.2hh and go on to claim the Best Novice Small Pony award. They continued on to take second place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
The unstoppable Annabelle Richardson rode her mother, Emma's super, 'Harrington Park Symphony' to win the class for Open Pony 12-12.2hh.
The unstoppable Annabelle Richardson rode her mother, Emma's super, 'Harrington Park Symphony' to win the class for Open Pony 12-12.2hh.
Adam Oliver rode Kate Kyros', 'Braeburn Oscar de la Renta' to win the class for Open Show Hunter Pony 13-13.2hh.
Adam Oliver rode Kate Kyros', 'Braeburn Oscar de la Renta' to win the class for Open Show Hunter Pony 13-13.2hh.
Chase Jackson from Queensland did a splendid job aboard his well performed, 'Mirinda Princess Perfect' to take third place in the class for Open Pony 11.2-12hh.
Chase Jackson from Queensland did a splendid job aboard his well performed, 'Mirinda Princess Perfect' to take third place in the class for Open Pony 11.2-12hh.
L and L Smith's nomination, 'Brayside Miss Divine' took second place in the class for Open Pony 11.2-12hh.
L and L Smith's nomination, 'Brayside Miss Divine' took second place in the class for Open Pony 11.2-12hh.
The Monrose Park nomination, 'Monrose Park Playforleigh' by Royalwood Boy Soprano and ridden by Jess Dalgleish took fourth place in the classes for Novice and  Pony 13.2-14hh.
The Monrose Park nomination, 'Monrose Park Playforleigh' by Royalwood Boy Soprano and ridden by Jess Dalgleish took fourth place in the classes for Novice and Pony 13.2-14hh.
Rhiannon Pearce's, 'Silkwood Singing The Blues' took second place in the class for Novice Pony 13.2-14hh.
Rhiannon Pearce's, 'Silkwood Singing The Blues' took second place in the class for Novice Pony 13.2-14hh.
A busy Ebonie Lee rode Ashlea Ryan's, 'Dunelm Something Special' by Dainhill Octave to win the class for Novice Pony 13.2-14hh and go on to claim the Best Novice Large Pony award.
A busy Ebonie Lee rode Ashlea Ryan's, 'Dunelm Something Special' by Dainhill Octave to win the class for Novice Pony 13.2-14hh and go on to claim the Best Novice Large Pony award.
Chanele Hunter-Cooke rode her, 'Rosedale Pop Princess' by Whitmere Prince of Pop to win the class for Novice Pony 12.2-13hh.
Chanele Hunter-Cooke rode her, 'Rosedale Pop Princess' by Whitmere Prince of Pop to win the class for Novice Pony 12.2-13hh.
Tara Kirk rode Indianna Shepheard's, 'Emyella Touch of Heaven' to third place in the class for Novice Pony 12.2-13hh.
Tara Kirk rode Indianna Shepheard's, 'Emyella Touch of Heaven' to third place in the class for Novice Pony 12.2-13hh.



36 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

The 2018 Royal Melbourne coverage is proudly brought to you by White Horse Equestrian

Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×