2019 Sydney Royal Easter Show

There was a great deal of conversation as to who international dressage rider and former hack rider, Maree Tomkinson would chose as Champion Hack. In the end she chose the ultimate show horse, 'Rolex II' nominated by Michelle Labahn and ridden by Kaitlin Labahn -Meyland. "In the end" said Maree,"it was an easy choice. He is a beautiful show horse with three good paces and he carries himself well". Rolex II and Kaitlin are with Maree and presenter Fiona Meadows.
There was a great deal of conversation as to who international dressage rider and former hack rider, Maree Tomkinson would chose as Champion Hack. In the end she chose the ultimate show horse, 'Rolex II' nominated by Michelle Labahn and ridden by Kaitlin Labahn -Meyland. "In the end" said Maree,"it was an easy choice. He is a beautiful show horse with three good paces and he carries himself well". Rolex II and Kaitlin are with Maree and presenter Fiona Meadows.
Today Tom McDermott jumped the only double clear to win the Sydney Royal Grand Prix riding his own, Jennie and Greg McDermott's imported Clinton mare, 'Elegance de a Charmille'. The mare was declared Best Performed Section 1 Horse and at just eight years old, she also took out the Julie Wilson Equestrian Photography prize for best Performed Young Jumping Hose of the Show.
Today Tom McDermott jumped the only double clear to win the Sydney Royal Grand Prix riding his own, Jennie and Greg McDermott's imported Clinton mare, 'Elegance de a Charmille'. The mare was declared Best Performed Section 1 Horse and at just eight years old, she also took out the Julie Wilson Equestrian Photography prize for best Performed Young Jumping Hose of the Show.
Advertisement
Coverage of the 2019 Sydney Royal Easter Show proudly brought to you by White Horse Equestrian
Gabi Kuna jumped clear and four to take second place in the Sydney Royal Grand Prix riding her outstanding, imported mare, 'Flaire'.
Gabi Kuna jumped clear and four to take second place in the Sydney Royal Grand Prix riding her outstanding, imported mare, 'Flaire'.
Kate Hinschen rode her,'Finch Farm Cadel' to jump a good four and four to take fourth place in the Sydney Royal Grand Prix.
Kate Hinschen rode her,'Finch Farm Cadel' to jump a good four and four to take fourth place in the Sydney Royal Grand Prix.
Brooke Langbecker looks to be having fun aboard her, 'Quintago 1'. The imported stallion is pictured making a wonderful jump on his way to third place in the Sydney Royal Grand Prix.
Brooke Langbecker looks to be having fun aboard her, 'Quintago 1'. The imported stallion is pictured making a wonderful jump on his way to third place in the Sydney Royal Grand Prix.
Elizabeth Rutledge rode Jennifer Rutledge's, 'Whitewood Just Crusin' to in the class for Child's Hack.
Elizabeth Rutledge rode Jennifer Rutledge's, 'Whitewood Just Crusin' to in the class for Child's Hack.
Briony Randle's, 'Santa Fe' won the class for Lady's Hack and worked well during the Hack Championship ride off.
Briony Randle's, 'Santa Fe' won the class for Lady's Hack and worked well during the Hack Championship ride off.
Advertisement
Ali Berwick rode her own and Emma Barkla's nomination, 'Royal Oak Foreign Affairs' to win the class for Open Hack 15-15.2hh and go on to take out the Hack Reserve Championship.
Ali Berwick rode her own and Emma Barkla's nomination, 'Royal Oak Foreign Affairs' to win the class for Open Hack 15-15.2hh and go on to take out the Hack Reserve Championship.
Vicki Kearney rode her own and Jan Lyons', 'Lyndhurst Uptown Girl' to win the class for Lady's Galloway and go all the way to claim the 2019 Sydney Royal Galloway Championship.
Vicki Kearney rode her own and Jan Lyons', 'Lyndhurst Uptown Girl' to win the class for Lady's Galloway and go all the way to claim the 2019 Sydney Royal Galloway Championship.
Georgiana Walsh rode the Romsey Park and Fiona Kittson-Walsh nomination, 'Langtree Royal Affair' to win the class for Child's Galloway.
Georgiana Walsh rode the Romsey Park and Fiona Kittson-Walsh nomination, 'Langtree Royal Affair' to win the class for Child's Galloway.
Tanya Hutchinson's, 'Burnbrae Park Talisman' won the class for Open Lightweight Galloway 14-14.2hh.
Tanya Hutchinson's, 'Burnbrae Park Talisman' won the class for Open Lightweight Galloway 14-14.2hh.
Tyler Kelly rode Michelle Kelly's, Chippenham Zulu' to win the class for Open Heavyweight Galloway 14.2-15hh and go on to take out the Sydney Royal Galloway Reserve Championship.
Tyler Kelly rode Michelle Kelly's, Chippenham Zulu' to win the class for Open Heavyweight Galloway 14.2-15hh and go on to take out the Sydney Royal Galloway Reserve Championship.
Matt Snell is pictured aboard his own and Jess Campbell's Gent's Galloway winner, 'Headley Park Black Label'
Matt Snell is pictured aboard his own and Jess Campbell's Gent's Galloway winner, 'Headley Park Black Label'
Megan Cheeseman rode  the Sabble Farm and Future Farm's nominaton, 'Geniph Tiramisu' to claim the Best Ridden Buckskin award.
Megan Cheeseman rode the Sabble Farm and Future Farm's nominaton, 'Geniph Tiramisu' to claim the Best Ridden Buckskin award.
Elizabeth Taylor got a run at Reserve Champion Large Pony with her, 'Emyella Pure Heaven' that took second place in the class for Child's Pony 1.2-14hh. The Champion also won the Child's class and two came in to try for Reserve Champion Large Pony.
Elizabeth Taylor got a run at Reserve Champion Large Pony with her, 'Emyella Pure Heaven' that took second place in the class for Child's Pony 1.2-14hh. The Champion also won the Child's class and two came in to try for Reserve Champion Large Pony.
Penny Gibson is pictured working out abaord Scott Gibson's 'Seasons Park Diamonds' that took second place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
Penny Gibson is pictured working out abaord Scott Gibson's 'Seasons Park Diamonds' that took second place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
Trinette Crawford is pictured aboard Alexia Fraser's Open 12.2-13hh winner and Champion Large Pony 'Beckworth Charming Dream'.
Trinette Crawford is pictured aboard Alexia Fraser's Open 12.2-13hh winner and Champion Large Pony 'Beckworth Charming Dream'.
Tammin Glover is pictured aboard her Open 13.2-14hh winner, 'Greenwood Coco Chanel' during the Large Pony Championship ride off.
Tammin Glover is pictured aboard her Open 13.2-14hh winner, 'Greenwood Coco Chanel' during the Large Pony Championship ride off.
Jess Robins led Linda Monaghan's 'Woranora Contessa' (Bamborough Paramount/W. Crystal) to claim the Supreme Welsh B Pony award and today they took out the Nattai Perpetual Trophy for Supreme Welsh Exhibit.
Jess Robins led Linda Monaghan's 'Woranora Contessa' (Bamborough Paramount/W. Crystal) to claim the Supreme Welsh B Pony award and today they took out the Nattai Perpetual Trophy for Supreme Welsh Exhibit.
Jett Newman is pictured aboard her N/E 11.2hh winner, 'Wyatt Park Angle Dust' during the Small Pony Championship ride of.
Jett Newman is pictured aboard her N/E 11.2hh winner, 'Wyatt Park Angle Dust' during the Small Pony Championship ride of.
It is always a tough call for the Shetlands in the Small Pony Chmpionship, but as always, they put on a good performance. Samantha Waters is pictured aboard Jessica Tandy's, 'Otway View Date' during the Small Pony Championship ride off.
It is always a tough call for the Shetlands in the Small Pony Chmpionship, but as always, they put on a good performance. Samantha Waters is pictured aboard Jessica Tandy's, 'Otway View Date' during the Small Pony Championship ride off.
Annabelle Richardson rode the Crawford Twins nomination, 'Braeburn Park Spring Dance' to win the class for Open Pony 12-12.2hh and go all the way to claim the Small Pony Championship.
Annabelle Richardson rode the Crawford Twins nomination, 'Braeburn Park Spring Dance' to win the class for Open Pony 12-12.2hh and go all the way to claim the Small Pony Championship.
Ella Manning is pictured aboard Catherine Gale's, beautiful Open 11.2-12hh winner, 'Newington Tinkerbell'.
Ella Manning is pictured aboard Catherine Gale's, beautiful Open 11.2-12hh winner, 'Newington Tinkerbell'.
Elka Peterson rodeTaryn, Alyssa and Kaye Walsh's 'Drumeden Chanel'  Reserve Champion Small Pony after placing second in here class to the Champion.
Elka Peterson rodeTaryn, Alyssa and Kaye Walsh's 'Drumeden Chanel' Reserve Champion Small Pony after placing second in here class to the Champion.
Lehan Britton did the honours with Lee-Anne Partington's, 'Foxwood Lady Chatterley' (Nalla Casanova/Nawarrah Pink Lady) to take out the Mare/Filly Championshp and go on to claim the Led Buckskin Supreme Exhibit award. Lehan s pictured with Buckskin judge, Sharon Rusky-Fleming.
Lehan Britton did the honours with Lee-Anne Partington's, 'Foxwood Lady Chatterley' (Nalla Casanova/Nawarrah Pink Lady) to take out the Mare/Filly Championshp and go on to claim the Led Buckskin Supreme Exhibit award. Lehan s pictured with Buckskin judge, Sharon Rusky-Fleming.
Matt Dunn led Susan Alfrey's stallion, 'Diamond Road Heart Of Fire' (Ray of Light/Badet GBA to claim the Buckskin Stallion/Colt Championship.
Matt Dunn led Susan Alfrey's stallion, 'Diamond Road Heart Of Fire' (Ray of Light/Badet GBA to claim the Buckskin Stallion/Colt Championship.
Chris Chugg rode Gabi Kuna's talented, imported and brave French mare, 'KG Qeenie' to post an impressive double clear to win the Kevin Bourke Memorial Mini Prix.
Chris Chugg rode Gabi Kuna's talented, imported and brave French mare, 'KG Qeenie' to post an impressive double clear to win the Kevin Bourke Memorial Mini Prix.
Up and coming young rider, Madeline Sinderberry jumed clear an four aboard her 'Oaks Kosmo'  to take fourth place in the Kevin Bourke Memorial Mini Prix.
Up and coming young rider, Madeline Sinderberry jumed clear an four aboard her 'Oaks Kosmo' to take fourth place in the Kevin Bourke Memorial Mini Prix.
Amanda Madigan took third place in the Kevin Bourke Memorial Mini Prix today riding the Diamond B Farm nomination, 'Diamond B Vivienne' by Vivant.
Amanda Madigan took third place in the Kevin Bourke Memorial Mini Prix today riding the Diamond B Farm nomination, 'Diamond B Vivienne' by Vivant.
Experience is a wonderful thing and three time Olympian, Vicki Roycroft has plenty. She rode her, 'Licaviv' by Vivant out of an imported mare to take second place in the tough Kevin Bourke Memorial Mini Prix.
Experience is a wonderful thing and three time Olympian, Vicki Roycroft has plenty. She rode her, 'Licaviv' by Vivant out of an imported mare to take second place in the tough Kevin Bourke Memorial Mini Prix.
Kate Kyros from South Australia won the class for Girl Rider 15 AU 17 Years and went on  be declared Champion Senior Girl Rider and receive the D.L. O'Connor Perpetual Trophy.
Kate Kyros from South Australia won the class for Girl Rider 15 AU 17 Years and went on be declared Champion Senior Girl Rider and receive the D.L. O'Connor Perpetual Trophy.
Jane Paroissien's, 'Flirteur Just Jayden' (Kiabe Atlanta/Imperial Just Fine) won the class for Welsh Pony Stallion Four Years and Over.
Jane Paroissien's, 'Flirteur Just Jayden' (Kiabe Atlanta/Imperial Just Fine) won the class for Welsh Pony Stallion Four Years and Over.
Carrie Furey's, 'Llangollen Magenta' with Addison Ream in the saddle won the class for Open Leading Rein Pony N/E 12hh.
Carrie Furey's, 'Llangollen Magenta' with Addison Ream in the saddle won the class for Open Leading Rein Pony N/E 12hh.
Advertisement



33 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Coverage of the 2019 Sydney Royal Easter Show is proudly brought to you by White Horse Equestrian

Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×