2019 Sydney Royal Easter Show

Brooke Terry and the Adelle Stud's nomination, 'Adelle Centerfold' (O'Briens Resette/Adelle Catwalk) took fifth place in the class for ASH Gelding.Colt/Filly Under Four Years.
Brooke Terry and the Adelle Stud's nomination, 'Adelle Centerfold' (O'Briens Resette/Adelle Catwalk) took fifth place in the class for ASH Gelding.Colt/Filly Under Four Years.
Brielle Powell rode her, 'Runaroo Tomcat' (Willjohn Peeping Tom/Brown Star) to win the  class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years.
Brielle Powell rode her, 'Runaroo Tomcat' (Willjohn Peeping Tom/Brown Star) to win the class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years.
Advertisement
Coverage of the 2019 Sydney Royal Easter Show proudly brought to you by White Horse Equestrian
Paul Williams took out the Champion Clydesdale Stallion award with his, 'Oscarville Pegasus' (Valmont's Pegasus/McMurchie Lady Diana).
Paul Williams took out the Champion Clydesdale Stallion award with his, 'Oscarville Pegasus' (Valmont's Pegasus/McMurchie Lady Diana).
Paul Cooper's Yearling Clydesdale Colt winner, 'Oscarville Lenny' (Meadow Lane Sterling/McMurchie Lady Diana).
Paul Cooper's Yearling Clydesdale Colt winner, 'Oscarville Lenny' (Meadow Lane Sterling/McMurchie Lady Diana).
Heather Oxenham's, 'Benwerrin Park Lady Audra' (Murroka Seumas/ Benwerrin Park Paige) took out the Annaburne Cup Gold Cup for Mare/Filly Two Years and Over bred in the Commonwealth of Australia. Pictured L-R  judge, Scott Goodall, handler, Sheridan Palmer and award presenter, Max Britton.
Heather Oxenham's, 'Benwerrin Park Lady Audra' (Murroka Seumas/ Benwerrin Park Paige) took out the Annaburne Cup Gold Cup for Mare/Filly Two Years and Over bred in the Commonwealth of Australia. Pictured L-R judge, Scott Goodall, handler, Sheridan Palmer and award presenter, Max Britton.
Youth reigned supreme in the Clydesdale ring with Shaun and Yvette Moloney's yearling filly, 'Samarah Park Grace' (Tullymore William/T. Grace) declared Champion Clydesdale Mare/Filly and Supreme Champion Led Clydesdale. The judge, Scott Goodall declared her, "feminine and well balanced and a clear winner".
Youth reigned supreme in the Clydesdale ring with Shaun and Yvette Moloney's yearling filly, 'Samarah Park Grace' (Tullymore William/T. Grace) declared Champion Clydesdale Mare/Filly and Supreme Champion Led Clydesdale. The judge, Scott Goodall declared her, "feminine and well balanced and a clear winner".
Kerry Buckleigh drove her own and Maureen Pengelly's nomination, 'Green Valley Koby' to win the class for Shetland Pony Show Vehicle Turnout. These owners quinellered the class as Maureen drove, Green Valley Krypton to take second place.
Kerry Buckleigh drove her own and Maureen Pengelly's nomination, 'Green Valley Koby' to win the class for Shetland Pony Show Vehicle Turnout. These owners quinellered the class as Maureen drove, Green Valley Krypton to take second place.
Advertisement
Kim Frazer rode her own and Glenn Frazer's, 'Playmore Roxette' (Rosebrook Cool Running/Crossart Evita) to win the class for Ridden ASH Hack Colt, Filly, Gelding Under Four Years.
Kim Frazer rode her own and Glenn Frazer's, 'Playmore Roxette' (Rosebrook Cool Running/Crossart Evita) to win the class for Ridden ASH Hack Colt, Filly, Gelding Under Four Years.
Kristen Robinson rode her, 'Coolidowns Firefly' (Coolidowns Clock Work/C. Red Door) to win the class for Ridden ASH Hack Mare Over 15hh.
Kristen Robinson rode her, 'Coolidowns Firefly' (Coolidowns Clock Work/C. Red Door) to win the class for Ridden ASH Hack Mare Over 15hh.
Fiona Gordon rode her own, 'Gordonvale Casanova' (Royalle Heartacre/Quiera Cassie) to win the class for Ridden Australian Stock Horse Gelding Four Years and Over N.E. 15hh. They went on to take out the ASH Ridden Hack Championship.
Fiona Gordon rode her own, 'Gordonvale Casanova' (Royalle Heartacre/Quiera Cassie) to win the class for Ridden Australian Stock Horse Gelding Four Years and Over N.E. 15hh. They went on to take out the ASH Ridden Hack Championship.
Dana Smith rode her, 'Camelot Double Impression' (Royalle Double Your Money/Camalot Rivoli First Impression) to win the class for ASH Hack Stallion Over 15hh.
Dana Smith rode her, 'Camelot Double Impression' (Royalle Double Your Money/Camalot Rivoli First Impression) to win the class for ASH Hack Stallion Over 15hh.
The P and D Ward and Son's nomination, 'Dash' pulling a beautiful period vehicle won the class for Bakers Delivery Turnout.
The P and D Ward and Son's nomination, 'Dash' pulling a beautiful period vehicle won the class for Bakers Delivery Turnout.
Young Victorian professional trainer, Stuart Robinson has been enjoying great success this season and continued today at Sydney by riding the Suburban Lodge Training Stables and Phillip Mammolito's lovely, 'Nethaway Classic Star' (Glen Lee Mosses Mercury/Nethaway Blackmissie) to win the class for Ridden ASH Hack  Mare Four and Over N.E.15hh.
Young Victorian professional trainer, Stuart Robinson has been enjoying great success this season and continued today at Sydney by riding the Suburban Lodge Training Stables and Phillip Mammolito's lovely, 'Nethaway Classic Star' (Glen Lee Mosses Mercury/Nethaway Blackmissie) to win the class for Ridden ASH Hack Mare Four and Over N.E.15hh.
Elka Peterson rode J Cambourn and the Monarra Park Stud's, 'Monarra Park Paris' to win the class for Ridden Shetland Pony Mare.
Elka Peterson rode J Cambourn and the Monarra Park Stud's, 'Monarra Park Paris' to win the class for Ridden Shetland Pony Mare.
Emma Finemore rode Maureen Pengelly and Kerry Buckleigh's stallion, 'Green Valley Kookie' to take out the  Best Ridden Shetland Pony Exhibit.
Emma Finemore rode Maureen Pengelly and Kerry Buckleigh's stallion, 'Green Valley Kookie' to take out the Best Ridden Shetland Pony Exhibit.
Hallie Halpin-Bishop rode Michelle McLean's, 'Chesapeake Park Twilight' to win the Ridden Shetland Pony Gelding class.
Hallie Halpin-Bishop rode Michelle McLean's, 'Chesapeake Park Twilight' to win the Ridden Shetland Pony Gelding class.
Tori Cureton rode her, 'Double The Bank' to take second place in the Junior Jump Off class.
Tori Cureton rode her, 'Double The Bank' to take second place in the Junior Jump Off class.
Emily Baldwin and 'Twins Ava' are pictured on their way to victory in the Junior Jump Off class this morning.
Emily Baldwin and 'Twins Ava' are pictured on their way to victory in the Junior Jump Off class this morning.
Andrew James drove his own and Corinne Collins' nomination, 'Nawarrah Park Pink Panther' to take out the Sulky/Buggy Pony Turnout Reserve Championship.
Andrew James drove his own and Corinne Collins' nomination, 'Nawarrah Park Pink Panther' to take out the Sulky/Buggy Pony Turnout Reserve Championship.
Amanda Proctor drove the Ragg and Proctor Show Team's, 'Glenwood Limited Edition' to claim the Sulky/Buggy Pony Turnout Championship.
Amanda Proctor drove the Ragg and Proctor Show Team's, 'Glenwood Limited Edition' to claim the Sulky/Buggy Pony Turnout Championship.
Paul Davidson rode the Camelot Stock Horses, Sheridan Gallagher and Sharyn McKell nomination, 'Jarendan Just Saying' (Jarendan Just is/Longborne Vanity fair) to take third place in the class for Ridden ASH Gelding Four Years and Over, Over 15hh.
Paul Davidson rode the Camelot Stock Horses, Sheridan Gallagher and Sharyn McKell nomination, 'Jarendan Just Saying' (Jarendan Just is/Longborne Vanity fair) to take third place in the class for Ridden ASH Gelding Four Years and Over, Over 15hh.
Tahnee Sullivan rode her, 'Wundurra Impact' (Binnia Impressive Destiny/W. Riccadonna) to take second place in the class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years. That it seems was only a warm up, as they went on to win the class for Ridden ASH Gelding Over Four Years Over 15hh and claim the Ridden ASH Hack Reserve Championship.
Tahnee Sullivan rode her, 'Wundurra Impact' (Binnia Impressive Destiny/W. Riccadonna) to take second place in the class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years. That it seems was only a warm up, as they went on to win the class for Ridden ASH Gelding Over Four Years Over 15hh and claim the Ridden ASH Hack Reserve Championship.
Regular and successful Sydney exhibitor, Melise Tuma-Webb rode her, 'M-Jay Fortune' (Win D Fortitude/M-Jay Arizona) to take third place in the class for Ridden Australian Stock Horse Gelding Over Four Years N.E. 15hh
Regular and successful Sydney exhibitor, Melise Tuma-Webb rode her, 'M-Jay Fortune' (Win D Fortitude/M-Jay Arizona) to take third place in the class for Ridden Australian Stock Horse Gelding Over Four Years N.E. 15hh
Melissa Bensley drove the Jones and Bensley nomination, the eye catching Hackney, 'Cherry Farm Alarick' to be declared Reserve Champion Single Harness Horse Turnout.
Melissa Bensley drove the Jones and Bensley nomination, the eye catching Hackney, 'Cherry Farm Alarick' to be declared Reserve Champion Single Harness Horse Turnout.
Expert reinswoman and regular Sydney visitor, Elsa Avery drove the Avery Family's, 'Crosswynds Our Brenin' to claim the E.M.M.A. Bull Memorial Perpetual Trophy for Champion Single Horse Harness Turnout.
Expert reinswoman and regular Sydney visitor, Elsa Avery drove the Avery Family's, 'Crosswynds Our Brenin' to claim the E.M.M.A. Bull Memorial Perpetual Trophy for Champion Single Horse Harness Turnout.
Jack Armstrong is pictured aboard Richard Hughes', 'Pegasus Lodge Bold Reality' (Bimbimbee Brigadier/Tashanor Bold As Brass) during the class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years.
Jack Armstrong is pictured aboard Richard Hughes', 'Pegasus Lodge Bold Reality' (Bimbimbee Brigadier/Tashanor Bold As Brass) during the class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years.
Matilda Jones rode the Combaning Stock Horses' nomination, 'Falconhurst Formidable' (Glen Lee Rivoli Ray Tech/Vet School Rivoli Wendy) to third place in the class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years.
Matilda Jones rode the Combaning Stock Horses' nomination, 'Falconhurst Formidable' (Glen Lee Rivoli Ray Tech/Vet School Rivoli Wendy) to third place in the class for Australian Stock Horse Mare/Gelding, Rider Under 18 Years.
Jess Rice-Ward is pictured aboard her, 'Dusky Farm Cavalier' that took third place in the Young Rider Jump Off class this morning.
Jess Rice-Ward is pictured aboard her, 'Dusky Farm Cavalier' that took third place in the Young Rider Jump Off class this morning.
Jessica Tripp rode her 'Diamond B Verona' by Vivant to win the Young Rider jump off class this morning.
Jessica Tripp rode her 'Diamond B Verona' by Vivant to win the Young Rider jump off class this morning.
Lucy Aldridge rode her, 'Ollie Olae' to take fourth place in the Young Rider Jump Off class this morning.
Lucy Aldridge rode her, 'Ollie Olae' to take fourth place in the Young Rider Jump Off class this morning.
Kate Schoen's, 'Orlanga MK Coconut' (Straun Parks Just Looking/Greentop Dainty) took sixth place in the class for Ridden Australian Stock Horse Gelding/Colt/Filly Under Four Years.
Kate Schoen's, 'Orlanga MK Coconut' (Straun Parks Just Looking/Greentop Dainty) took sixth place in the class for Ridden Australian Stock Horse Gelding/Colt/Filly Under Four Years.
Advertisement



31 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Coverage of the 2019 Sydney Royal Easter Show is proudly brought to you by White Horse Equestrian

Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×