2019 Sydney Royal Easter Show

Tiffany White's lovely, 'Springtime Mayfair' (Keira Park Cascade/Mavis) is pictured during the judging of the large class for Part Welsh Gelding Any Age Over 13hh.
Tiffany White's lovely, 'Springtime Mayfair' (Keira Park Cascade/Mavis) is pictured during the judging of the large class for Part Welsh Gelding Any Age Over 13hh.
Trista Mitchell and Lucia Rogan representing Zone 26  look to be working well together during the class for Pair of Pony Club Riders 13 AU 17 Years.
Trista Mitchell and Lucia Rogan representing Zone 26 look to be working well together during the class for Pair of Pony Club Riders 13 AU 17 Years.
Coverage of the 2019 Sydney Royal Easter Show proudly brought to you by White Horse Equestrian
Leanne, Danni and Jade McCusker's, 'Wesswoods Regal Caste' won the class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding Over 13.2hh.
Leanne, Danni and Jade McCusker's, 'Wesswoods Regal Caste' won the class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding Over 13.2hh.
Jane Butcher's, 'Jadara Maximum Vision' took third place in the class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding Over 13.2hh
Jane Butcher's, 'Jadara Maximum Vision' took third place in the class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding Over 13.2hh
On day twelve of the Royal Easter Show when just about everyone else is ready to go home, the Pony Club riders arrive full of enthusiasm. Brielle Powell looks delighted to have won the tough class for Pony Club Rider 15 AU 17 Years.
On day twelve of the Royal Easter Show when just about everyone else is ready to go home, the Pony Club riders arrive full of enthusiasm. Brielle Powell looks delighted to have won the tough class for Pony Club Rider 15 AU 17 Years.
Isabelle Kennedy rode , 'Bolagamy Pinpoint' to win the class for Pony Club Rider Under 11 Years.
Isabelle Kennedy rode , 'Bolagamy Pinpoint' to win the class for Pony Club Rider Under 11 Years.
Elsie Rieger rode, 'Tapu Havana Nights' to take fifth place in the class for Pony Club Rider Under 11 Years.
Elsie Rieger rode, 'Tapu Havana Nights' to take fifth place in the class for Pony Club Rider Under 11 Years.
Longtime and successful Australian Pony breeder and exhibitor under the Koorana Stud nomination, Anne Gavin was delighted to claim the Champion Junior Exhibit and Supreme Led Australian Pony award with, 'Koorana Royal Dawn' (Koorana Royal Ambition/K Earl Dawn). Anne is pictured L-R with the Mrs CM McLean Memorial Perpetual Trophy presenter, Angela Kjeldsen and judge, Tracey McGovern.
Longtime and successful Australian Pony breeder and exhibitor under the Koorana Stud nomination, Anne Gavin was delighted to claim the Champion Junior Exhibit and Supreme Led Australian Pony award with, 'Koorana Royal Dawn' (Koorana Royal Ambition/K Earl Dawn). Anne is pictured L-R with the Mrs CM McLean Memorial Perpetual Trophy presenter, Angela Kjeldsen and judge, Tracey McGovern.
Laura Smith is pictured with her, 'Koora-Lyn Ribbons and Lace' (Koora-Lyn Cossack/K-L Morning Light) that took second place in the class for Two Year Old  Australian Pony Filly.
Laura Smith is pictured with her, 'Koora-Lyn Ribbons and Lace' (Koora-Lyn Cossack/K-L Morning Light) that took second place in the class for Two Year Old Australian Pony Filly.
Natalie Ramsay and her, 'Zinthan Masquerade' were doing their best to impress the judge in the class for Best Marked Pinto.
Natalie Ramsay and her, 'Zinthan Masquerade' were doing their best to impress the judge in the class for Best Marked Pinto.
Lori Howll is pictured wtih her own and the Moore and Sviderskas nomination,'Joemoor Falutin' (Joemoor Splendor/Jaas Falutin) that was declared Champion Mare/Filly and for the second year running, Supreme Led Part Welsh Exhibit.
Lori Howll is pictured wtih her own and the Moore and Sviderskas nomination,'Joemoor Falutin' (Joemoor Splendor/Jaas Falutin) that was declared Champion Mare/Filly and for the second year running, Supreme Led Part Welsh Exhibit.
Jenine and Summa Rowe's, 'Whitmere Special Agent (Whitmere Secret Agent/Highcroft Pennies From Heaven)' was declared Champion Led Part Welsh Stallion.
Jenine and Summa Rowe's, 'Whitmere Special Agent (Whitmere Secret Agent/Highcroft Pennies From Heaven)' was declared Champion Led Part Welsh Stallion.
Ava Peel rode , 'Boon Hill Boston to win the class for Pony Club Rider 11 AU 13 Years.
Ava Peel rode , 'Boon Hill Boston to win the class for Pony Club Rider 11 AU 13 Years.
Regan Simpson rode her, 'Saravale Just Focus' to take third place in the class for Pony Club Rider 11 AU 13 Years.
Regan Simpson rode her, 'Saravale Just Focus' to take third place in the class for Pony Club Rider 11 AU 13 Years.
Emmerson Mitchell rode her, 'Double TT Debonaire' to win the class for Pony Club Rider 13 AU 15 Years.
Emmerson Mitchell rode her, 'Double TT Debonaire' to win the class for Pony Club Rider 13 AU 15 Years.
Jeffrey Perry is pictured with his Broodmare winner and Champion Australian Pony Mare, 'Nagero Summer Rose' (Rose Air Ambassador/Nagero Spring Rose).
Jeffrey Perry is pictured with his Broodmare winner and Champion Australian Pony Mare, 'Nagero Summer Rose' (Rose Air Ambassador/Nagero Spring Rose).
Leanne Dalrymple's, 'Little G Royal Parade' (B'Anembro Kool Colours/Cestwood Pageant) was declared Champion Stallion and Supreme Champion Led Pinto.
Leanne Dalrymple's, 'Little G Royal Parade' (B'Anembro Kool Colours/Cestwood Pageant) was declared Champion Stallion and Supreme Champion Led Pinto.
Andrew Buckley is pictued with the EB Lodge and Kylie Abbott nomination, 'Captivate of Sefton' (Dresden Ace of Spades/Moreland Park Royal Rose) during the class for Part Welsh Gelding Any Age Over 13hh.
Andrew Buckley is pictued with the EB Lodge and Kylie Abbott nomination, 'Captivate of Sefton' (Dresden Ace of Spades/Moreland Park Royal Rose) during the class for Part Welsh Gelding Any Age Over 13hh.
Christie Hall still has plenty of spring in her step at the end of a long show. She is pictured with her, 'Candlewood Rock Star' (Kiabe Spring Tribute/Willowcroft Moss Cottage) that took fifth place in the class for Part Welsh Gelding Any Age Over 13hh.
Christie Hall still has plenty of spring in her step at the end of a long show. She is pictured with her, 'Candlewood Rock Star' (Kiabe Spring Tribute/Willowcroft Moss Cottage) that took fifth place in the class for Part Welsh Gelding Any Age Over 13hh.
The Zone 5 Team from the New England area; Kate Band, Molly Collett, Zara Kesby and Claudia McConnaughty took second place in the class for Pony Club Team of Four Riders Under 13 Years.
The Zone 5 Team from the New England area; Kate Band, Molly Collett, Zara Kesby and Claudia McConnaughty took second place in the class for Pony Club Team of Four Riders Under 13 Years.
The Zone 26 Team from the Hawkesbury area; Aurora Cape, Lucinda O'Brien, Arabella Heming and Ella Stringer won the class for Pony Club Team of Four Riders Under 13 Years and claimed the Jenko Perpetual Cup.
The Zone 26 Team from the Hawkesbury area; Aurora Cape, Lucinda O'Brien, Arabella Heming and Ella Stringer won the class for Pony Club Team of Four Riders Under 13 Years and claimed the Jenko Perpetual Cup.
Jackson Reeves and 'Jambro' give this fence plenty of clearance on their way to helping Area 5 claim the Ogilvy Perpetual Cup for the winners of the Inter Area Pony Club Jumping competition.
Jackson Reeves and 'Jambro' give this fence plenty of clearance on their way to helping Area 5 claim the Ogilvy Perpetual Cup for the winners of the Inter Area Pony Club Jumping competition.
Tahlia Coleiro and  her colourful, 'Hillcrest All About Marvin' were members of the fourth placed Area 1 Pony Club Showjumping Team.
Tahlia Coleiro and her colourful, 'Hillcrest All About Marvin' were members of the fourth placed Area 1 Pony Club Showjumping Team.
Jacqueline Coombes and 'Rainman' were members of the third placed Area 3 Jumping Team.
Jacqueline Coombes and 'Rainman' were members of the third placed Area 3 Jumping Team.
Jack Hayes and 'She's A Diva' were members of the second placed Zone 6 Pony Club Jumping Team, and Jack was declared Best Boy Rider in the class.
Jack Hayes and 'She's A Diva' were members of the second placed Zone 6 Pony Club Jumping Team, and Jack was declared Best Boy Rider in the class.
Ryleigh O'Hare rode  'Navahome Bono' to help Area 5 win the Pony Club Teams Jumping competition this morning and Ryleigh was judged Best Girl Rider in the class.
Ryleigh O'Hare rode 'Navahome Bono' to help Area 5 win the Pony Club Teams Jumping competition this morning and Ryleigh was judged Best Girl Rider in the class.
Chloe Mannell and 'Athena' helped the Area 5 Pony Club Jumping Team to victory, the first time since 2001.
Chloe Mannell and 'Athena' helped the Area 5 Pony Club Jumping Team to victory, the first time since 2001.



27 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Coverage of the 2019 Sydney Royal Easter Show is proudly brought to you by White Horse Equestrian

Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×