2020 Canberra Royal

Tex Flack rode Jodi Allen-O'Sullivan's well performed, 'Royalwood Centre Stage' to second place in the class for Child's Hack 15-16hh.
Tex Flack rode Jodi Allen-O'Sullivan's well performed, 'Royalwood Centre Stage' to second place in the class for Child's Hack 15-16hh.
Harrison Galloway-Smith certainly had the measure of Vanessa Galloway-Smith's delightful, 'Bamborough Snigger' during their Child's Show Hunter N/E 12hh.  Harrison and Bamborough Snigger'  produced a very good gallop in their workout.
Harrison Galloway-Smith certainly had the measure of Vanessa Galloway-Smith's delightful, 'Bamborough Snigger' during their Child's Show Hunter N/E 12hh. Harrison and Bamborough Snigger' produced a very good gallop in their workout.
Advertisement
This coverage of the 2020 Canberra Royal is proudly brought to you by Interpath 4CYTE
Maryanne Finemore's nomination, 'Winston' took out the Peter Keir Perpetual Trophy for Champion Two or Four Wheeled Heavy horse Business Turnout. Pictured L-R Shane Keir, Peter Keir, Brooke Keir (Canberra Ringmaster) and Heavy Harness judge, Richard Geldard.
Maryanne Finemore's nomination, 'Winston' took out the Peter Keir Perpetual Trophy for Champion Two or Four Wheeled Heavy horse Business Turnout. Pictured L-R Shane Keir, Peter Keir, Brooke Keir (Canberra Ringmaster) and Heavy Harness judge, Richard Geldard.
Mark Glendenning won the class for Hackney Pony 12.2hh-14hh with his , 'Parkwood Pollyanna'.
Mark Glendenning won the class for Hackney Pony 12.2hh-14hh with his , 'Parkwood Pollyanna'.
Eloise Clare rode the Eloise, Tom and Rozinda Clare nomination, 'Byalee Mist' to win the class for Child's Show Hunter 15-16hh.
Eloise Clare rode the Eloise, Tom and Rozinda Clare nomination, 'Byalee Mist' to win the class for Child's Show Hunter 15-16hh.
Charlotte Richardson has had a successful show with the Vancouver Park nomination, 'Brierly Scarlett'. They are pictured on their way to winning the class for Child's Show Hunter Over 16hh.
Charlotte Richardson has had a successful show with the Vancouver Park nomination, 'Brierly Scarlett'. They are pictured on their way to winning the class for Child's Show Hunter Over 16hh.
Jack Jackson rode Carmen Jackson's impressive, 'EBL Empress' that took second place in the class for Child's Show Hunter Over 16hh.
Jack Jackson rode Carmen Jackson's impressive, 'EBL Empress' that took second place in the class for Child's Show Hunter Over 16hh.
Advertisement
Shilo Harvey is pictured with her Supreme Led Palomino, 'HH Rose Gold'.
Shilo Harvey is pictured with her Supreme Led Palomino, 'HH Rose Gold'.
Holly Backman is pictured aboard Daizi Plumb and Kara Woolcock's nomination, 'DP Popeye' during the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Holly Backman is pictured aboard Daizi Plumb and Kara Woolcock's nomination, 'DP Popeye' during the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Maison Hunt had a successful show with Andrea Merry's charming, 'Splashdance'. They won the Hunter Leading Rein class yesterday and today they were placed in the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Maison Hunt had a successful show with Andrea Merry's charming, 'Splashdance'. They won the Hunter Leading Rein class yesterday and today they were placed in the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Becky Robertson rode the Wells Family's nomination, 'Bellingara Tribute' to third place in the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Becky Robertson rode the Wells Family's nomination, 'Bellingara Tribute' to third place in the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Olivia Carter rode Blake Boulding's eye catching, 'Brampton La Di Da' to take second place in the strong class for Child's Small Show Hunter Pony N/E 12hh.
Olivia Carter rode Blake Boulding's eye catching, 'Brampton La Di Da' to take second place in the strong class for Child's Small Show Hunter Pony N/E 12hh.
Melissa Harding's, 'Rivington True Royalty' has has a very successful show and today, ridden by Georgia Cronin won the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Melissa Harding's, 'Rivington True Royalty' has has a very successful show and today, ridden by Georgia Cronin won the class for Child's Show Hunter Pony N/E 12hh.
Monica Croston's, 'Woodchase Charlie Brown' shown by Sabrina Gilmour was declared Champion Pinto Gelding and later in the day, Champion Ridden Pinto.
Monica Croston's, 'Woodchase Charlie Brown' shown by Sabrina Gilmour was declared Champion Pinto Gelding and later in the day, Champion Ridden Pinto.
Gary Richardson is pictured on the run with the Vancouver Park Stud's Champion Pinto Stallion/Colt, 'Earlsley Park York'
Gary Richardson is pictured on the run with the Vancouver Park Stud's Champion Pinto Stallion/Colt, 'Earlsley Park York'
Emily Thompson took second place in the class for Pinto Gelding Over 14hh with her, 'Bremer Park Showman'.
Emily Thompson took second place in the class for Pinto Gelding Over 14hh with her, 'Bremer Park Showman'.
Well known and successful exhibitor, Jackie Long is scaling down her horse operations, quite literally. Jacky is pictured with 'Ivery Park Oreo' that won the class for Pinto Gelding N/E 10.2hh and went on to be declared Reserve Champion Led Pinto Gelding.
Well known and successful exhibitor, Jackie Long is scaling down her horse operations, quite literally. Jacky is pictured with 'Ivery Park Oreo' that won the class for Pinto Gelding N/E 10.2hh and went on to be declared Reserve Champion Led Pinto Gelding.
Successful reinswoman, Carolyn Blakeley drove the Blakeley Family's, 'Southern Cross Nickolas and Southern Cross Hamish' to claim the class for Lady/Gent Driver Heavy Horse.
Successful reinswoman, Carolyn Blakeley drove the Blakeley Family's, 'Southern Cross Nickolas and Southern Cross Hamish' to claim the class for Lady/Gent Driver Heavy Horse.
Philip Leahey began his riding career aboard the Standardbred,'Where's Wally' and today he claimed the Ridden Standardbred Championship. Pictured L-R, Wally's breeder and President of the ACT Harness Racing Club, John O'Sullivan, judge, Scott Adams and representing sponsor, International Animal Health, Walter Vecchiet.
Philip Leahey began his riding career aboard the Standardbred,'Where's Wally' and today he claimed the Ridden Standardbred Championship. Pictured L-R, Wally's breeder and President of the ACT Harness Racing Club, John O'Sullivan, judge, Scott Adams and representing sponsor, International Animal Health, Walter Vecchiet.
Successful reinswoman, Heidi Stevens is pictured driving Corinne Collins and Andrew James' successful, 'Nawarrah Park Pink Panther' to win the class for Non Hackney Pony 12-13hh.
Successful reinswoman, Heidi Stevens is pictured driving Corinne Collins and Andrew James' successful, 'Nawarrah Park Pink Panther' to win the class for Non Hackney Pony 12-13hh.
Jessica Tandy took second place in the class for Pinto Mare 10.2-14hh on the final day of the 2020 ActewAGL Royal Canberra Show.
Jessica Tandy took second place in the class for Pinto Mare 10.2-14hh on the final day of the 2020 ActewAGL Royal Canberra Show.
Andrew Cocker is pictured with his and Megan Jones', 'Moondara Park Wishes' that won the class for Led Pinto N/E 10.2hh.
Andrew Cocker is pictured with his and Megan Jones', 'Moondara Park Wishes' that won the class for Led Pinto N/E 10.2hh.
Rachel Borysko led Amanda Triandopoulos', 'Diamond Park Khaleesi' to win the calss for Led Standardbred Mare/Filly.
Rachel Borysko led Amanda Triandopoulos', 'Diamond Park Khaleesi' to win the calss for Led Standardbred Mare/Filly.
Matthew Bullock led the 1824 Equine nomination, 'Sanvik Star NZ' to win the class for Led Standardbred Gelding and go on to be declared Champion Led Standardbred.
Matthew Bullock led the 1824 Equine nomination, 'Sanvik Star NZ' to win the class for Led Standardbred Gelding and go on to be declared Champion Led Standardbred.
Sarah Steele's, 'Royal Remington' took fifth place in the class for Led Standardbred Gelding.
Sarah Steele's, 'Royal Remington' took fifth place in the class for Led Standardbred Gelding.
Sarah Samsa is pictured aboard the Cowgill Family's winning Child's Hack Over 16hh and Reserve Champion Child's Hack, 'Bel Air'.
Sarah Samsa is pictured aboard the Cowgill Family's winning Child's Hack Over 16hh and Reserve Champion Child's Hack, 'Bel Air'.
The Cowgill Family's, 'Bayview Toyboy' ridden by Ella Cowgill won the class for Child's Hack 15-16hh and went on to be declared Romsey Park Champion Child's Hack. Pictured L-R class steward and Judge, Helen Heagney.
The Cowgill Family's, 'Bayview Toyboy' ridden by Ella Cowgill won the class for Child's Hack 15-16hh and went on to be declared Romsey Park Champion Child's Hack. Pictured L-R class steward and Judge, Helen Heagney.
Kelsea Bullivant drove her own and Neil Shipard's successful, 'Lakevale Zipper' to take second place in the class for Non Hackney Viceroy Turnout.
Kelsea Bullivant drove her own and Neil Shipard's successful, 'Lakevale Zipper' to take second place in the class for Non Hackney Viceroy Turnout.
Andrew James drove his and Corinne Collins' super successful, 'Rose-Air Manikato' to win the class for Non Hackney Pony Viceroy Turnout.
Andrew James drove his and Corinne Collins' super successful, 'Rose-Air Manikato' to win the class for Non Hackney Pony Viceroy Turnout.
Dianne Arnold claimed the Champion Led Buckskin title with her mare, 'Silhouette Park Kaidence'.
Dianne Arnold claimed the Champion Led Buckskin title with her mare, 'Silhouette Park Kaidence'.
Advertisement



30 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

This coverage of the 2020 Canberra Royal is proudly brought to you by Interpath 4CYTE

Please Note: All photos, results and videos on this website are copyright to Horse Deals. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×