National Welsh Pony Show

Laura Dobson rode Jodi Dobson's 'Wyann Great Expctations' (Bamborough Benvolio/Fairlight Acres Prediction) to take fifth place in the  Hanns Horse Transport class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Laura Dobson rode Jodi Dobson's 'Wyann Great Expctations' (Bamborough Benvolio/Fairlight Acres Prediction) to take fifth place in the Hanns Horse Transport class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Emma McCallum rode the Ripple Brook Stud's, 'Imperial Baroque' (Imperial Castaway/I Bewitched) to fourth place in the class for Ridden Section A at the Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final.
Emma McCallum rode the Ripple Brook Stud's, 'Imperial Baroque' (Imperial Castaway/I Bewitched) to fourth place in the class for Ridden Section A at the Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final.
Erica Grant's, 'Divine Festive Occasion' (Whitrose Michaelangelo/Falconhurst Festivity) took third place in the class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Erica Grant's, 'Divine Festive Occasion' (Whitrose Michaelangelo/Falconhurst Festivity) took third place in the class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Caroline Purcell rode the Heffernan and Purcell nomination, 'Nawarrah Park Astro Boy' (Synod Aristocrat imp UK/Endymion Allison) to take second place in the Torlyn Stud class for Ridden Section C Mare/Gelding/Stallion.
Caroline Purcell rode the Heffernan and Purcell nomination, 'Nawarrah Park Astro Boy' (Synod Aristocrat imp UK/Endymion Allison) to take second place in the Torlyn Stud class for Ridden Section C Mare/Gelding/Stallion.
Lauren Farquhar had a successful day at the 2020 Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championships and is pictured aboard Judy  Appleton's, 'Pen-Nant Firecracker' (Machno Rhys imp UK/Pen-Nant Gay Girl) that won the Dalbrae Stud class for Ridden Section D Mare/Gelding/Stallion.
Lauren Farquhar had a successful day at the 2020 Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championships and is pictured aboard Judy Appleton's, 'Pen-Nant Firecracker' (Machno Rhys imp UK/Pen-Nant Gay Girl) that won the Dalbrae Stud class for Ridden Section D Mare/Gelding/Stallion.
Megan Howe rode the Howe Family Equine nomination, 'Nawarrah Park Great Britain' (Llanarth Cardiff Arms imp UK/Annan Gwennan) to second place in the class for Ridden Section D.
Megan Howe rode the Howe Family Equine nomination, 'Nawarrah Park Great Britain' (Llanarth Cardiff Arms imp UK/Annan Gwennan) to second place in the class for Ridden Section D.
Narelle Harty's, 'Pen-nant Welsh Dragon' (Barnon Beau Gambler/Hazelmere Wynne) to third place in the Dalbrae Stud class for Ridden Section D.
Narelle Harty's, 'Pen-nant Welsh Dragon' (Barnon Beau Gambler/Hazelmere Wynne) to third place in the Dalbrae Stud class for Ridden Section D.
Kim Fizzell rode Kerry Stiphout's registered Australian Stock Horse, 'Fernbrook Playwright' (Fernbrook JJ Classic/F. Artistry) to win the Joan McKinley class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding/Stallion Over 14.2hh.
Kim Fizzell rode Kerry Stiphout's registered Australian Stock Horse, 'Fernbrook Playwright' (Fernbrook JJ Classic/F. Artistry) to win the Joan McKinley class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding/Stallion Over 14.2hh.
Advertisement
Kristy Marcon rode Di and  Sally Aumann's, eye catching, 'Pemberton KGB' (AEA Tushinski/Buckwell Park Centre Piece) to second place in the Joan McKinley class for Ridden Part Welsh Over 14.2hh.
Kristy Marcon rode Di and Sally Aumann's, eye catching, 'Pemberton KGB' (AEA Tushinski/Buckwell Park Centre Piece) to second place in the Joan McKinley class for Ridden Part Welsh Over 14.2hh.
Taylah Lee did an energetic lap of honour after claiming the Torlyn Stud class for Ridden Section C riding her own, 'Cataraqui Hasufel' (Nattai Sprig/C. Arielle).
Taylah Lee did an energetic lap of honour after claiming the Torlyn Stud class for Ridden Section C riding her own, 'Cataraqui Hasufel' (Nattai Sprig/C. Arielle).
Brylee Thomson rode Kaye Thomson's, 'Bremala Miss Victoria' (Sarnau Victory imp UK/Helden Miss Elite) to win the Whitemere Stud class for Ridden Part Welsh 13.2-14.2hh and go all the way to claim the 2020 Robert Grant and Kylie Hickman/ Bamborough Stud Prize for the Ridden Part Welsh Championship and the $5000 prize money.
Brylee Thomson rode Kaye Thomson's, 'Bremala Miss Victoria' (Sarnau Victory imp UK/Helden Miss Elite) to win the Whitemere Stud class for Ridden Part Welsh 13.2-14.2hh and go all the way to claim the 2020 Robert Grant and Kylie Hickman/ Bamborough Stud Prize for the Ridden Part Welsh Championship and the $5000 prize money.
Holly Dennison rode her 'Royalwood Broadway' (Syon Royal Portrait imp UK/Lunch Abroad) to take fourth place in the class for Ridden Part Welsh 13.2-14.2hh.
Holly Dennison rode her 'Royalwood Broadway' (Syon Royal Portrait imp UK/Lunch Abroad) to take fourth place in the class for Ridden Part Welsh 13.2-14.2hh.
The Belaradah Pony Stud's, 'Avlon Majestic' (Amaranda Admiral/Avlon Kogan) took fifth place in the Whitemere Stud class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding/Stallion 13.2-14.2hh.
The Belaradah Pony Stud's, 'Avlon Majestic' (Amaranda Admiral/Avlon Kogan) took fifth place in the Whitemere Stud class for Ridden Part Welsh Mare/Gelding/Stallion 13.2-14.2hh.
Jessica Sharp rode her delightful, 'Imperial Vagabond' (Imperial Baledur/Imperial Vienna) to fifth place in the class for Ridden Welsh B.
Jessica Sharp rode her delightful, 'Imperial Vagabond' (Imperial Baledur/Imperial Vienna) to fifth place in the class for Ridden Welsh B.
Alandi Durling rode her own and Di Durling's, 'Fontain Park Amber' (Kirreway Quirindi/ Broneter Park Rhapsody) to take second place in the class for Ridden Section B at the Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final.
Alandi Durling rode her own and Di Durling's, 'Fontain Park Amber' (Kirreway Quirindi/ Broneter Park Rhapsody) to take second place in the class for Ridden Section B at the Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final.
The Howe Family Equine nomination, 'Cherrington Skylark' (Bamborough Ambassador/Glenmore Songbird) ridden by Molly Farran won the class for Ridden Section B. The 2019 Champion Ridden Welsh claimed the Runner Up award this year.
The Howe Family Equine nomination, 'Cherrington Skylark' (Bamborough Ambassador/Glenmore Songbird) ridden by Molly Farran won the class for Ridden Section B. The 2019 Champion Ridden Welsh claimed the Runner Up award this year.
The Bamborough Stud's, 'Bamborough Janpete' (Thistledown Wicked imp UK/B. Lady Jocelyn) is pictured during the Penryhs and Penley Stud's class for Ridden Mare/Gelding/Stallion of Section B Breeding.
The Bamborough Stud's, 'Bamborough Janpete' (Thistledown Wicked imp UK/B. Lady Jocelyn) is pictured during the Penryhs and Penley Stud's class for Ridden Mare/Gelding/Stallion of Section B Breeding.
Tamara Lee rode her home bred, 'Tamrie Park Excels Perfection' (Rathowen XL/Torrensway Reflections) to take second place in the class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Tamara Lee rode her home bred, 'Tamrie Park Excels Perfection' (Rathowen XL/Torrensway Reflections) to take second place in the class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Cassandra Fasan-Jones rode her, 'Kyandra Picturesque' (Turberry Tom Kitten imp UK/Imperial Flash Time) to take fourth place in the Hanns Horse Transport  class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Cassandra Fasan-Jones rode her, 'Kyandra Picturesque' (Turberry Tom Kitten imp UK/Imperial Flash Time) to take fourth place in the Hanns Horse Transport class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh.
Sueanne Vale rode Jan Langley's, 'Langtree Finale' by Langtree Destiny out of the well performed UK import, Padrig Flowergirl, to win the Hanns Transport class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh and went on to be declared Runner Up Ridden Part Welsh and take home the $1000 prize money.
Sueanne Vale rode Jan Langley's, 'Langtree Finale' by Langtree Destiny out of the well performed UK import, Padrig Flowergirl, to win the Hanns Transport class for Ridden Part Welsh 12.2-13.2hh and went on to be declared Runner Up Ridden Part Welsh and take home the $1000 prize money.
L-R  Champion Welsh Junior Judge, Erin Bradshaw from South Australia and Reserve Champion, Tahlia Davis from WA.
L-R Champion Welsh Junior Judge, Erin Bradshaw from South Australia and Reserve Champion, Tahlia Davis from WA.
Scarlett Porter is pictured aboard her own and Ashley Porter's home bred, 'Vanoca Park Puzzle Book' (Dalgangle Limelight/V.P. Picture Book) during the strong class for Ridden Section A Mare/Gelding/Stallion.
Scarlett Porter is pictured aboard her own and Ashley Porter's home bred, 'Vanoca Park Puzzle Book' (Dalgangle Limelight/V.P. Picture Book) during the strong class for Ridden Section A Mare/Gelding/Stallion.
Dimity Chalmers rode Anne Cochrane's, 'Wyann Bon Bon' (W.Taurus/W Disco) to take second place in class for Ridden Section A.
Dimity Chalmers rode Anne Cochrane's, 'Wyann Bon Bon' (W.Taurus/W Disco) to take second place in class for Ridden Section A.
Lauren Farquhar rode her stallion, 'Torlyn Caraway' (Nattai Calypso/N.Caraid) to win the Imperial Stud class for Ridden Section A Mare/Gelding/Stallion. The Gary le Brocq bred pony went on to to be declared the Mosman Park Stud 2020 Champion Ridden Welsh at the Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final, winning $5000 prize money.
Lauren Farquhar rode her stallion, 'Torlyn Caraway' (Nattai Calypso/N.Caraid) to win the Imperial Stud class for Ridden Section A Mare/Gelding/Stallion. The Gary le Brocq bred pony went on to to be declared the Mosman Park Stud 2020 Champion Ridden Welsh at the Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final, winning $5000 prize money.
Jessica Sharp rode Tamara Lee's home bred, 'Tamrie Park Lillipop' (Nawarrah Park Bentleigh/Springvale Denim n Lace) to take second place in the class for Ridden Part Welsh N/E 12.2hh.
Jessica Sharp rode Tamara Lee's home bred, 'Tamrie Park Lillipop' (Nawarrah Park Bentleigh/Springvale Denim n Lace) to take second place in the class for Ridden Part Welsh N/E 12.2hh.
Mia Oslands rode Victoria Heywood's, 'Rivingron Zaza[ (R. Vyvyan/R. Zaphria) to win the Kimberley Park Stud'sclass for Ridden Part Welsh Mare/Gelding/Stallion during the second Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final.
Mia Oslands rode Victoria Heywood's, 'Rivingron Zaza[ (R. Vyvyan/R. Zaphria) to win the Kimberley Park Stud'sclass for Ridden Part Welsh Mare/Gelding/Stallion during the second Australian Welsh and Part Welsh Ridden Championship Final.
Zoe Bartholomeusz's 'Fairlight Acres Paris' (Fairlight Acres Kestrel/F.A.Partia) is pictured making a loveley jump during the class for Working Hunter 12-13hh.
Zoe Bartholomeusz's 'Fairlight Acres Paris' (Fairlight Acres Kestrel/F.A.Partia) is pictured making a loveley jump during the class for Working Hunter 12-13hh.
Tiana Morden's, 'Ripple Brook G'Day' (Arielen Nimrod/R.B Nessie) is pictured during the class for Working Hunter N/E 12hh
Tiana Morden's, 'Ripple Brook G'Day' (Arielen Nimrod/R.B Nessie) is pictured during the class for Working Hunter N/E 12hh
Megan Hodge's,' Flowerdale Top Shot' (Weston Park Tully/F. Fuschia) is pictured during the class for Working Hunter N/E 12hh.
Megan Hodge's,' Flowerdale Top Shot' (Weston Park Tully/F. Fuschia) is pictured during the class for Working Hunter N/E 12hh.
Rachael Amey's, 'Wyann Candy' (Wyann Taurus/W. Sparkleberry) won the class for Ridden Welsh A Hunter Mare/Filly/Gelding and was declared Champion Welsh Hunter on day one of the 2020 Welsh National Show conducted at Tatura Park, Victoria.
Rachael Amey's, 'Wyann Candy' (Wyann Taurus/W. Sparkleberry) won the class for Ridden Welsh A Hunter Mare/Filly/Gelding and was declared Champion Welsh Hunter on day one of the 2020 Welsh National Show conducted at Tatura Park, Victoria.
Advertisement



30 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Please Note: All photos, results and videos on this website are copyright to Horse Deals. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×