NSW All Welsh Show

Ponderosa Ponies' exhibit "Kenda Park Rising Star" was Champion Welsh Senior Gelding of Section C Breeding.
Ponderosa Ponies' exhibit "Kenda Park Rising Star" was Champion Welsh Senior Gelding of Section C Breeding.
Mia Wright rode Michelle Haber's "Amjara Park Euphoria" to win the ARC1 Australian Welsh & Part Welsh Ridden Championships Qualifier - Part Welsh not exceeding 12.2 and went on to win Reserve Champion.
Mia Wright rode Michelle Haber's "Amjara Park Euphoria" to win the ARC1 Australian Welsh & Part Welsh Ridden Championships Qualifier - Part Welsh not exceeding 12.2 and went on to win Reserve Champion.
Luke Dawes' exhibit "Bamborough Country Road" was ridden by Emma Adams to win the ARC3 Australian Welsh & Part Welsh Ridden Championships Qualifier - Part Welsh over 13.2hh not exceeding 14.2hh, they went on to win the Championship. The combination were also declared Supreme Champion Ridden Hunter and Supreme Champion Ridden Part Welsh.
Luke Dawes' exhibit "Bamborough Country Road" was ridden by Emma Adams to win the ARC3 Australian Welsh & Part Welsh Ridden Championships Qualifier - Part Welsh over 13.2hh not exceeding 14.2hh, they went on to win the Championship. The combination were also declared Supreme Champion Ridden Hunter and Supreme Champion Ridden Part Welsh.
Daniel Harvey's Welsh Mountain Pony Filly "Eagle Park Venus" was declared the overall Supreme Champion  Welsh Exhibit In Hand.
Daniel Harvey's Welsh Mountain Pony Filly "Eagle Park Venus" was declared the overall Supreme Champion Welsh Exhibit In Hand.
Runner Up Best Welsh Foal went to the Welsh Mountain Pony Foal "Cranellie 2019" with dam "Bellingara Shiloh". Exhibited by KG & JJ Brown.
Runner Up Best Welsh Foal went to the Welsh Mountain Pony Foal "Cranellie 2019" with dam "Bellingara Shiloh". Exhibited by KG & JJ Brown.
Best Part Welsh Exhibit of the Show went to the lovely filly "Strathford Park Selina", exhibited by Kirsten Strath & Strathford Park.
Best Part Welsh Exhibit of the Show went to the lovely filly "Strathford Park Selina", exhibited by Kirsten Strath & Strathford Park.
Third placegetter in the Welsh Pony Dry Mare 4 years & under 8 years class "Kylandee Sea Maid", exhibited by Jenni Cesnik.
Third placegetter in the Welsh Pony Dry Mare 4 years & under 8 years class "Kylandee Sea Maid", exhibited by Jenni Cesnik.
Best Welsh Gelding of the Show "Bamborough Ladykiller", exhibited by Susan Page.
Best Welsh Gelding of the Show "Bamborough Ladykiller", exhibited by Susan Page.
Advertisement
"Kenda Park Mimi" was led by Nicola Maple to win Champion Senior Led Welsh Hunter of Section D Breeding and pictured here after being sashed Reserve Champion Welsh Cob Mare.
"Kenda Park Mimi" was led by Nicola Maple to win Champion Senior Led Welsh Hunter of Section D Breeding and pictured here after being sashed Reserve Champion Welsh Cob Mare.
Supreme Champion Welsh Section D Exhibit was the Open Broodmare Winner "Indi Briget Jones", exhibited by Mark & Denise Brown.
Supreme Champion Welsh Section D Exhibit was the Open Broodmare Winner "Indi Briget Jones", exhibited by Mark & Denise Brown.
"Imperial Lady Arriane" exhibited by Mark Bullen placed second in the Welsh Pony Dry Mare 8 years & over class.
"Imperial Lady Arriane" exhibited by Mark Bullen placed second in the Welsh Pony Dry Mare 8 years & over class.
Champion Welsh Cob Stallion "Grenwood Remus", exhibited by S. Helmgens.
Champion Welsh Cob Stallion "Grenwood Remus", exhibited by S. Helmgens.
Supreme Champion Senior Welsh Pony was the Broodmare "Bamaborough Abracadabra" exhibited by Bamaborough Stud.
Supreme Champion Senior Welsh Pony was the Broodmare "Bamaborough Abracadabra" exhibited by Bamaborough Stud.
Supreme Welsh Section C "Indi Pavarotti" exhibited by Denise and Mark Brown.
Supreme Welsh Section C "Indi Pavarotti" exhibited by Denise and Mark Brown.
Winner of the Welsh Pony Dry Mare 8 years and over class "Imperial Madamoiselle" exhibited by Susan Lyons.
Winner of the Welsh Pony Dry Mare 8 years and over class "Imperial Madamoiselle" exhibited by Susan Lyons.
Champion Welsh Pony Stallion "Bamborough Just 'N' Time" exhibited by Bamborough Stud.
Champion Welsh Pony Stallion "Bamborough Just 'N' Time" exhibited by Bamborough Stud.
Lexi Cesnik running out "Kylandee Pedro" to take Reserve Champion Welsh Pony Stallion.
Lexi Cesnik running out "Kylandee Pedro" to take Reserve Champion Welsh Pony Stallion.
Champion Welsh Mountain Pony Mare "Barn Hill Party Time" exhibited by Susan Lyons and shown by Daniel Harvey.
Champion Welsh Mountain Pony Mare "Barn Hill Party Time" exhibited by Susan Lyons and shown by Daniel Harvey.
"Woranora Nara" won the Welsh Mountain Pony Dry Mare 4 years and under 8 years class.
"Woranora Nara" won the Welsh Mountain Pony Dry Mare 4 years and under 8 years class.
Kirsten Strath's exhibit "Allira Park Paspaley" was Supreme Champion Part Welsh Senior and then Runner Up Best Part Welsh Exhibit of the Show.
Kirsten Strath's exhibit "Allira Park Paspaley" was Supreme Champion Part Welsh Senior and then Runner Up Best Part Welsh Exhibit of the Show.
Second placegetter in the Part Welsh Mare or Gelding 4 years and over, 13.2hh & not exceeding 14hh "Bell's Mountain Arizona", exhibited by Ruth Anderson.
Second placegetter in the Part Welsh Mare or Gelding 4 years and over, 13.2hh & not exceeding 14hh "Bell's Mountain Arizona", exhibited by Ruth Anderson.
Helen Dohan's "Ceulan Masterclass" (imp UK) was Champion Welsh Mountain Pony Stallion, led by Mark Brown.
Helen Dohan's "Ceulan Masterclass" (imp UK) was Champion Welsh Mountain Pony Stallion, led by Mark Brown.
Champion Welsh Pony Colt "Imperial Davos" exhibited by Mark Bullen.
Champion Welsh Pony Colt "Imperial Davos" exhibited by Mark Bullen.
Best Welsh Gelding Youngstock "Bamborough Archimedes", exhibited by The Hocking Family.
Best Welsh Gelding Youngstock "Bamborough Archimedes", exhibited by The Hocking Family.
"Karrington Lodge Whistler" was Reserve Champion Welsh Pony Gelding Youngstock, exhibited by Kerrie Donovan.
"Karrington Lodge Whistler" was Reserve Champion Welsh Pony Gelding Youngstock, exhibited by Kerrie Donovan.
Best Youngstock Welsh Pony "Keyi Condoleezza", exhibited by Chris & Janet Murphy.
Best Youngstock Welsh Pony "Keyi Condoleezza", exhibited by Chris & Janet Murphy.
Kerrie Donovan's "Karrington Lodge Take Note" was Reserve Champion Welsh Pony Colt.
Kerrie Donovan's "Karrington Lodge Take Note" was Reserve Champion Welsh Pony Colt.
Runner Up Best Part Welsh Youngstock "Paulgren Park V.I.P." exhibited by The Cole-Shepley Family.
Runner Up Best Part Welsh Youngstock "Paulgren Park V.I.P." exhibited by The Cole-Shepley Family.
Sarah Rieger's "Pickwick Park Mary Poppins" was Reserve Champion Part Welsh Filly.
Sarah Rieger's "Pickwick Park Mary Poppins" was Reserve Champion Part Welsh Filly.
Karen Townsend's "KT So Fine" was Champion Junior Part Welsh Gelding.
Karen Townsend's "KT So Fine" was Champion Junior Part Welsh Gelding.
Advertisement



30 photos

Photos by:

Lorelle Mercer
phone: 0402 167 976
email: lorelle.mercer@bigpond.com
website: www.lorellemercer.com.au

Please Note: All photos, results and videos on this website are copyright to Horse Deals. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×