2019 Adelaide Royal Show

Leanne Donaghue got the first call in the class for Novice Pony 13.2-14hh with Stephanie Rozaklis' eye catching, 'Donlea Pervincial'. He was a bit green on the vast Adelaide arena to go all the way and took sixth place in the class.
Leanne Donaghue got the first call in the class for Novice Pony 13.2-14hh with Stephanie Rozaklis' eye catching, 'Donlea Pervincial'. He was a bit green on the vast Adelaide arena to go all the way and took sixth place in the class.
With Sienna Jessup in the saddle and Carsten Graetz on the end of the lead line, Ava Nusbajtel's, 'Final Call of Priory' took third place in the class for Show Hunter Leading Rein Pony. Earlier this pony won the class for Novice Hunter Pony N/E 12 hh.
With Sienna Jessup in the saddle and Carsten Graetz on the end of the lead line, Ava Nusbajtel's, 'Final Call of Priory' took third place in the class for Show Hunter Leading Rein Pony. Earlier this pony won the class for Novice Hunter Pony N/E 12 hh.
Advertisement
This coverage is proudly brought to you by White Horse Equestrian
Imogen Watkins rode her own and M Harding's, 'Ascot Jadore' to win the class for Novicec Pony N.E 12hh.
Imogen Watkins rode her own and M Harding's, 'Ascot Jadore' to win the class for Novicec Pony N.E 12hh.
Well performed young Victorian rider, Tahlia Young rode her own, 'Rosedale Octavia' to win the class for Novice Pony 12.2-13hh.
Well performed young Victorian rider, Tahlia Young rode her own, 'Rosedale Octavia' to win the class for Novice Pony 12.2-13hh.
Jess Stones rode Joanne Stewart's, 'Kolbeach Jemima' to win the strong class for Novice Pony13.2-14hh.
Jess Stones rode Joanne Stewart's, 'Kolbeach Jemima' to win the strong class for Novice Pony13.2-14hh.
Brodie Kittle rode E and N  Kakoschke's, 'Thorwood Prince Charming' to win the class for Novice Pony 12-12.2hh.
Brodie Kittle rode E and N Kakoschke's, 'Thorwood Prince Charming' to win the class for Novice Pony 12-12.2hh.
Jayde Salisbury's, 'Clintana Tutti Frutti' won the class for Novice Show Hunter Pony 12.2-13hh.
Jayde Salisbury's, 'Clintana Tutti Frutti' won the class for Novice Show Hunter Pony 12.2-13hh.
Advertisement
Georgia Nelson rode her Colquhoun Park Reminiscing to win the Novice Hunter Pony 13.2 and ne 14hh and take out the Best Novice Hunter Pony.
Georgia Nelson rode her Colquhoun Park Reminiscing to win the Novice Hunter Pony 13.2 and ne 14hh and take out the Best Novice Hunter Pony.
Millicent Quigley-Smith rode her own, 'Broadwater Park Sea Song' to win the class for Novice Show Hunter Pony 12-12.2hh.
Millicent Quigley-Smith rode her own, 'Broadwater Park Sea Song' to win the class for Novice Show Hunter Pony 12-12.2hh.
Billy Raymont won the World Cup class in Sydney last weekend riding the Clark and Brice nomination, 'Anton' and he also took out the first Part 1 class of the 2019 Royal Adelaide Show. Billy also won the Part 2 class earlier today riding his YPH Capulet.
Billy Raymont won the World Cup class in Sydney last weekend riding the Clark and Brice nomination, 'Anton' and he also took out the first Part 1 class of the 2019 Royal Adelaide Show. Billy also won the Part 2 class earlier today riding his YPH Capulet.
Georgia Cronin rode Gloria Barlow's, 'Tibooburra Tutu' to take second place in the class for Novice Pony N.E.12hh
Georgia Cronin rode Gloria Barlow's, 'Tibooburra Tutu' to take second place in the class for Novice Pony N.E.12hh
Regular and successful Adelaide visitor, Lynda Hayes rode Nicole Parson's, 'Class Orlando Bloom' to take second place in the class for Novice Show Hunter 13.2-14hh.
Regular and successful Adelaide visitor, Lynda Hayes rode Nicole Parson's, 'Class Orlando Bloom' to take second place in the class for Novice Show Hunter 13.2-14hh.
Rebecca Shute's 'Cimeron Poprock' took fourth place in the class for Novice Show Hunter Pony 13.2-14hh.
Rebecca Shute's 'Cimeron Poprock' took fourth place in the class for Novice Show Hunter Pony 13.2-14hh.
Jess Pateman (formerly Barton) rode her 'Celso' to take third place in the Part 1 jump off class today.
Jess Pateman (formerly Barton) rode her 'Celso' to take third place in the Part 1 jump off class today.
Stephen Dingwall from the ACT rode his, 'Cavalier du Rouet' to fourth place in the part 1 jump off class.
Stephen Dingwall from the ACT rode his, 'Cavalier du Rouet' to fourth place in the part 1 jump off class.
Well performed show rider, Annabelle Richardson rode Corinne Collins', 'Balnagown Bonnie Laird' to claim the Child's Shetland Championship for Riders 9-12 Years.
Well performed show rider, Annabelle Richardson rode Corinne Collins', 'Balnagown Bonnie Laird' to claim the Child's Shetland Championship for Riders 9-12 Years.
Ada Natale rode Kellie Webster's, 'Kimba Karrue' to take second place in the class for Shetland 10-10.2hh and go on to claim the Ridden Shetland Reserve Championship.
Ada Natale rode Kellie Webster's, 'Kimba Karrue' to take second place in the class for Shetland 10-10.2hh and go on to claim the Ridden Shetland Reserve Championship.
Mia Ozolins rode Victoria Heywood's, 'Kilpara Park Jumbuck' to win the strong class for Shetland Pony 10-10.2hh and go on to claim the Champion Ridden Shetland title.
Mia Ozolins rode Victoria Heywood's, 'Kilpara Park Jumbuck' to win the strong class for Shetland Pony 10-10.2hh and go on to claim the Champion Ridden Shetland title.
Regan Merry stepped aboard Taylor Shute's, 'Breemour Park Hot Gossip' and with a little help from mum,Andrea Merry took second place in the class for Leading Rein Show Hunter Pony.
Regan Merry stepped aboard Taylor Shute's, 'Breemour Park Hot Gossip' and with a little help from mum,Andrea Merry took second place in the class for Leading Rein Show Hunter Pony.
Jordan Barnard  rode the Barnard J & McLean M & Baboth K 'Chesapeake Park Twlight' to win the class for Ridden Shetland N/E 10hh.
Jordan Barnard rode the Barnard J & McLean M & Baboth K 'Chesapeake Park Twlight' to win the class for Ridden Shetland N/E 10hh.
Margot Haynes stepped aboard Ella Manning's, 'Arienlea Double Secrets' to win the class for Novice Show Hunter Pony 13-13.2hh.
Margot Haynes stepped aboard Ella Manning's, 'Arienlea Double Secrets' to win the class for Novice Show Hunter Pony 13-13.2hh.
Megan Halliday rode her, 'Wynara Endless Love' to take third place in the class for Novice Show Hunter Pony 13-13.2hh.
Megan Halliday rode her, 'Wynara Endless Love' to take third place in the class for Novice Show Hunter Pony 13-13.2hh.
Keeley Menadue's, 'Belrose Park Small Talk' took third place in the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Keeley Menadue's, 'Belrose Park Small Talk' took third place in the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Caitlin Fricker rode her own and Victoria Fricker's charming, 'Clarendon' to take fourth place in the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Caitlin Fricker rode her own and Victoria Fricker's charming, 'Clarendon' to take fourth place in the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Bel Kerr rode C Lawrie and H Stanton's, 'Kolbeach Holly's Sterling' to take second place in the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Bel Kerr rode C Lawrie and H Stanton's, 'Kolbeach Holly's Sterling' to take second place in the class for Novice Pony 13-13.2hh.
Elizabeth Taylor rode beautifully to win the class for Novice Pony 13-13.2hh riding Tonia Taylor's, 'Elizabeth Farm Miss Bassey'. They went on to claim the Best Novice Pony award.
Elizabeth Taylor rode beautifully to win the class for Novice Pony 13-13.2hh riding Tonia Taylor's, 'Elizabeth Farm Miss Bassey'. They went on to claim the Best Novice Pony award.
Chloe Mannell from Lake Albert in NSW rode her careful, 'CP Fleur de Lyse' to take second place in the Junior Jumping class today.
Chloe Mannell from Lake Albert in NSW rode her careful, 'CP Fleur de Lyse' to take second place in the Junior Jumping class today.
Hannah Conlon rode, 'Emma Peel GNZ' to fourth place in the Junior Jumping class this morning.
Hannah Conlon rode, 'Emma Peel GNZ' to fourth place in the Junior Jumping class this morning.
From the Pony ring to the jumping arena. Tori Fair from Drysdale in Victoria rode, 'Ramirus' to win the first Junior Jumping class of the show.
From the Pony ring to the jumping arena. Tori Fair from Drysdale in Victoria rode, 'Ramirus' to win the first Junior Jumping class of the show.
Charlie Hunt rode the Argyl Stud's, 'Argyl Melody' to take second place in the class for Novice Pony 13.2-14hh.
Charlie Hunt rode the Argyl Stud's, 'Argyl Melody' to take second place in the class for Novice Pony 13.2-14hh.
Advertisement



30 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Coverage of the 2019 Adelaide Royal Show was proudly brought to you by White Horse Equestrian
Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×