2022 VAS Saddle Horse Championships

Rising Star Small Pony Champion - Emma Richardson - Royalwood Merry Trinket Reserve Champion - B & B Saddlery - Argyl Masquerade Finalist - Brooklyn Show Horses - Merivale Park Giorgio Finalist - Kara Mamouney-Brown - Cello Park Peaches N Cream Finalist - Marley & Amberley Thorpe - Rosedale Popeye
Rising Star Small Pony Champion - Emma Richardson - Royalwood Merry Trinket Reserve Champion - B & B Saddlery - Argyl Masquerade Finalist - Brooklyn Show Horses - Merivale Park Giorgio Finalist - Kara Mamouney-Brown - Cello Park Peaches N Cream Finalist - Marley & Amberley Thorpe - Rosedale Popeye
Racing Victoria OTT Ridden Show Hunter. 1st Samantha McMaster - Kingsman (Bold Undertaking)
Racing Victoria OTT Ridden Show Hunter. 1st Samantha McMaster - Kingsman (Bold Undertaking)
Child’s Ridden Standardbred Winner - Darcy Park Show Standardbreds - Darcy Park White Whiskey - Rider Emily Barton Runner Up - Kathryn West - Future Bliss - Rider Keira Barton
Child’s Ridden Standardbred Winner - Darcy Park Show Standardbreds - Darcy Park White Whiskey - Rider Emily Barton Runner Up - Kathryn West - Future Bliss - Rider Keira Barton
Small Show Hunter Hack Champion - Kyle Baboth - Hollands Bend Furst Romance Reserve Champion - Rebecca Groen - Wall Street Finalist - Remy Monaghan - H.L. Cleopatra Finalist - Nikki Humbert - Coldstream Upon A Star Finalist - Paul Morath - Glo-Brook Distinction
Small Show Hunter Hack Champion - Kyle Baboth - Hollands Bend Furst Romance Reserve Champion - Rebecca Groen - Wall Street Finalist - Remy Monaghan - H.L. Cleopatra Finalist - Nikki Humbert - Coldstream Upon A Star Finalist - Paul Morath - Glo-Brook Distinction
Open Shetland Champion - Rebecca Gerber - Falconhurst Showpiece Reserve Champion - Cherie Baines - Colvadale Reliance Finalist - Anna Bridge - Chesapeake Park Calendar Girl Finalist - Lee Purchase - Glen Ardan Tulloch Finalist - Vienna Smith - Oak Park Winter Garden
Open Shetland Champion - Rebecca Gerber - Falconhurst Showpiece Reserve Champion - Cherie Baines - Colvadale Reliance Finalist - Anna Bridge - Chesapeake Park Calendar Girl Finalist - Lee Purchase - Glen Ardan Tulloch Finalist - Vienna Smith - Oak Park Winter Garden
Large Show Hunter Pony Champion - Karen Fisher - P.P. Question Time Reserve Champion - Suburban Lodge Show & Training Stables - Astral Royal Performance Finalist - Zara Missen - Astral Tiffany Finalist - Kathryn Brereton - Burnewang Evermore Finalist - Diane Jose & Madeleine Tabak - Salisbury Cracker Jack
Large Show Hunter Pony Champion - Karen Fisher - P.P. Question Time Reserve Champion - Suburban Lodge Show & Training Stables - Astral Royal Performance Finalist - Zara Missen - Astral Tiffany Finalist - Kathryn Brereton - Burnewang Evermore Finalist - Diane Jose & Madeleine Tabak - Salisbury Cracker Jack
Champion & Reserve Champion Led Small Pony Champion - Catherine Bradley - Nalinga Merry Go Round Reserve Champion - Debbie Taylor Thies - Willowhurst Julia
Champion & Reserve Champion Led Small Pony Champion - Catherine Bradley - Nalinga Merry Go Round Reserve Champion - Debbie Taylor Thies - Willowhurst Julia
Champion & Reserve Champion Amateur Owner Rider Open Hack Champion - Alexa Ward - EBL Empower Reserve Champion - Donna White - Archill Bolero
Champion & Reserve Champion Amateur Owner Rider Open Hack Champion - Alexa Ward - EBL Empower Reserve Champion - Donna White - Archill Bolero
Advertisement
Supreme Champion Open Diamond Debutante Ashlyn Sorraghan - Elegance of Sefton
Supreme Champion Open Diamond Debutante Ashlyn Sorraghan - Elegance of Sefton
Racing Victoria OTT Ridden Open. 1st Ava Halloran - Muse(I'm Hector)
Racing Victoria OTT Ridden Open. 1st Ava Halloran - Muse(I'm Hector)
Large Show Hunter Hack Champion - Olivia O’Riley - CJP Louis of Loxley Reserve - Rebecca Groen - Jazdan Dark Perfection Finalist - Riley Shannon-Winzer - Shaundale Park Egyptian Prince Finalist - Alex Nairn - Rafflesnineighthree Finalist - Fox Equestrian - Buckwell Park Zeus
Large Show Hunter Hack Champion - Olivia O’Riley - CJP Louis of Loxley Reserve - Rebecca Groen - Jazdan Dark Perfection Finalist - Riley Shannon-Winzer - Shaundale Park Egyptian Prince Finalist - Alex Nairn - Rafflesnineighthree Finalist - Fox Equestrian - Buckwell Park Zeus
Best Presented Led Standardbred 1st Place - Fox Equestrian - I’m The Boss 2nd Place - Hollie Hildebrandt - Savesomtimetodream 3rd Place - Kelly Stuart-Mitchell - Gowan Brave
Best Presented Led Standardbred 1st Place - Fox Equestrian - I’m The Boss 2nd Place - Hollie Hildebrandt - Savesomtimetodream 3rd Place - Kelly Stuart-Mitchell - Gowan Brave
Small Show Hunter Pony Champion - Gracie Humphreys - Karlana Spring Chatter Reserve Champion - Rachel Morrison - Ripplebrooke Heirloom Finalist - Addison Draper - Celestine Antique Lace Finalist - Anastasia Pakusch - Sienna Fairydale
Small Show Hunter Pony Champion - Gracie Humphreys - Karlana Spring Chatter Reserve Champion - Rachel Morrison - Ripplebrooke Heirloom Finalist - Addison Draper - Celestine Antique Lace Finalist - Anastasia Pakusch - Sienna Fairydale
Open Small Saddle Hack Champion - Fox Equestrian - Liberty of London Reserve Champion - Sarina Quick - Cleopatras Special Agent Finalist - Kristy Lee Wilson - Jadelee Xquisite Finalist - Kerryn Golder - Gold Seal Finalist - Fiona McIntyre - High Roller
Open Small Saddle Hack Champion - Fox Equestrian - Liberty of London Reserve Champion - Sarina Quick - Cleopatras Special Agent Finalist - Kristy Lee Wilson - Jadelee Xquisite Finalist - Kerryn Golder - Gold Seal Finalist - Fiona McIntyre - High Roller
Rising Star Shetland Champion - Cherie Baines - Colvadale Reliance Runner Up - Vienna Smith & Emma Richardson - Otway View Jess Finalist - Bowering Family - Carreg Wen Verdun Finalist - Travis Park Pomy Stud - Travis Park Brianna Finalist - Tarara Stud - Tarara Sil’s Sapphire
Rising Star Shetland Champion - Cherie Baines - Colvadale Reliance Runner Up - Vienna Smith & Emma Richardson - Otway View Jess Finalist - Bowering Family - Carreg Wen Verdun Finalist - Travis Park Pomy Stud - Travis Park Brianna Finalist - Tarara Stud - Tarara Sil’s Sapphire
Champion & Reserve Champion Led Large Pony Champion - Suburban Lodge Show & Training Stables - Mandaley Merry Mink Reserve Champion - Katie Meyer - Tibooburra Toy Boy
Champion & Reserve Champion Led Large Pony Champion - Suburban Lodge Show & Training Stables - Mandaley Merry Mink Reserve Champion - Katie Meyer - Tibooburra Toy Boy
Class 7 - Led Hack over 15 hands & n/e 16 hands 1st Place - Hollie Hildebrandt & Mark Kenzig - Divinity 2nd Place - Fox Equestrian - Mumm’s Moet 3rd Place - Sarina Quick - Cleopatras Special Agent
Class 7 - Led Hack over 15 hands & n/e 16 hands 1st Place - Hollie Hildebrandt & Mark Kenzig - Divinity 2nd Place - Fox Equestrian - Mumm’s Moet 3rd Place - Sarina Quick - Cleopatras Special Agent
Rising Star Large Pony Champion - Uhavta Stud - Uhavta Nice N Naughty Reserve - Erin McCarroll - Silwood Heavenly Gift Finalist - Tara Kirk & Indi Shepheard - Canterbury Park Picadilly Finalist - Susan Bufton - Staughton Vale Portofino Finalist - Cherie Baines - Rosedale Secret Service
Rising Star Large Pony Champion - Uhavta Stud - Uhavta Nice N Naughty Reserve - Erin McCarroll - Silwood Heavenly Gift Finalist - Tara Kirk & Indi Shepheard - Canterbury Park Picadilly Finalist - Susan Bufton - Staughton Vale Portofino Finalist - Cherie Baines - Rosedale Secret Service
Class 3 - Led Pony over 12 hands & n/e 12.2 hands 1st Place - Catherine Bradley - Nalinga Merry Go Round 2nd Place - Keely Goggin & Sharon White - Koora-Lyn Angel
Class 3 - Led Pony over 12 hands & n/e 12.2 hands 1st Place - Catherine Bradley - Nalinga Merry Go Round 2nd Place - Keely Goggin & Sharon White - Koora-Lyn Angel
First Seasn Off The Track .Winner - Casey Bruce - Chautauqua .Runner Up - Fiona McIntyre - Highgrove (Able Fun)
First Seasn Off The Track .Winner - Casey Bruce - Chautauqua .Runner Up - Fiona McIntyre - Highgrove (Able Fun)
Rising Star Hack .Champion - Rebecca Groen - Wall Street .Reserve Champion - Fox Equestrian - Liberty of London .Finalist - Sabrina Neave - Noire Binette .Finalist - Olivia O...Riley - CJP Louis of Loxley .Finalist - Alexa Ward - EBL Empower
Rising Star Hack .Champion - Rebecca Groen - Wall Street .Reserve Champion - Fox Equestrian - Liberty of London .Finalist - Sabrina Neave - Noire Binette .Finalist - Olivia O...Riley - CJP Louis of Loxley .Finalist - Alexa Ward - EBL Empower
Open Small Saddle Galloway .Champion - Lauren Elyse - Rushton Park Revelery .Reserve - Fox Equestrian - Tapu Patrone .Finalist - Robert Cockram - Deanhills Celebration .Finalist - Holly Dalgleish - Monrose Park Music Man .Finalist - Mark Kenzig - South of France
Open Small Saddle Galloway .Champion - Lauren Elyse - Rushton Park Revelery .Reserve - Fox Equestrian - Tapu Patrone .Finalist - Robert Cockram - Deanhills Celebration .Finalist - Holly Dalgleish - Monrose Park Music Man .Finalist - Mark Kenzig - South of France
Class 48 - Shetland Leading Rein .1st Place - Tori Merygold - Tara Park Spellbound - Rider Airlie Lesko.2nd Place - Rebecca Gerber - Falconhurst Showpiece - Rider Maddy Bridge .3rd Place - Jessica Payne - Penelope Park Hocus Pocus - Rider Makayla Morrison .4th Place - Amberley Thorpe - Carreg Wen Farlan .5th Place - Tarara Stud - Kristamoor Lodge Silhouette - Rider Tyler Edwards .6th Place - Anna Bridge - Chesapeake Park Calendar Girl - Rider Maddy Bridge
Class 48 - Shetland Leading Rein .1st Place - Tori Merygold - Tara Park Spellbound - Rider Airlie Lesko.2nd Place - Rebecca Gerber - Falconhurst Showpiece - Rider Maddy Bridge .3rd Place - Jessica Payne - Penelope Park Hocus Pocus - Rider Makayla Morrison .4th Place - Amberley Thorpe - Carreg Wen Farlan .5th Place - Tarara Stud - Kristamoor Lodge Silhouette - Rider Tyler Edwards .6th Place - Anna Bridge - Chesapeake Park Calendar Girl - Rider Maddy Bridge
Class 20 - Led Off The Track Open .Winner - Fox Equestrian - Mumm...s Moet (Zalmona).Runner Up - Hollie Hildebrandt & Mark Kenzig - Divinity (Tide Up) .Finalist - Sabrina Neave - Noire Binette (Hostage) .Finalist - Casey Bruce - Chautauqua .Finalist - Eboni Knights - Tequila At Midnite .Finalist - Kristie Oliver - Veuve (Circuit Number Two) .Finalist - Jessica Pattinson - Diamond Oasis .Finalist - Jan Clark - Kelltara Park Glorious (Campo).Finalist - Cartner & Noonan - Lonhsdale (Gurkha).Finalist - Fiona McIntyre - High Roller (Caravan Rolls On)
Class 20 - Led Off The Track Open .Winner - Fox Equestrian - Mumm...s Moet (Zalmona).Runner Up - Hollie Hildebrandt & Mark Kenzig - Divinity (Tide Up) .Finalist - Sabrina Neave - Noire Binette (Hostage) .Finalist - Casey Bruce - Chautauqua .Finalist - Eboni Knights - Tequila At Midnite .Finalist - Kristie Oliver - Veuve (Circuit Number Two) .Finalist - Jessica Pattinson - Diamond Oasis .Finalist - Jan Clark - Kelltara Park Glorious (Campo).Finalist - Cartner & Noonan - Lonhsdale (Gurkha).Finalist - Fiona McIntyre - High Roller (Caravan Rolls On)
Class 1 - Led Shetland Pony n/e 10.2 hands .1st Place - Tarara Stud - Tarara Sil...s Sapphire .2nd Place - Lee Purchase - Glen Ardan Tulloch.3rd Place - Vienna Smith - Oak Park Winter Garden
Class 1 - Led Shetland Pony n/e 10.2 hands .1st Place - Tarara Stud - Tarara Sil...s Sapphire .2nd Place - Lee Purchase - Glen Ardan Tulloch.3rd Place - Vienna Smith - Oak Park Winter Garden
Advertisement



25 photos

Coverage thanks to Mane Memories, Lisa Green Photography
lisagreenphotography@gmail.com

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×