Sydney International 3 Day Event

Co Young Horse judge Wayne Roycroft was pleased to award first place to Tanya Schmidt and her Warmblood APH Alpine in the Four Year Old division of the Yarramin Park 2019 Australian Young Event Horse Championship.
Co Young Horse judge Wayne Roycroft was pleased to award first place to Tanya Schmidt and her Warmblood APH Alpine in the Four Year Old division of the Yarramin Park 2019 Australian Young Event Horse Championship.
Sam Lyle rode Superclass to third place in the MacArthur Automotive CCI4*-L.
Sam Lyle rode Superclass to third place in the MacArthur Automotive CCI4*-L.
Annabel Armstrong rode the Thoroughbred Quaprice to win the MacArthur Automotive CCI4*-L.
Annabel Armstrong rode the Thoroughbred Quaprice to win the MacArthur Automotive CCI4*-L.
Thea Horsley riding Kelecyn Supernatural placed fourth in the MacArthur Automotive CCI4*-L.
Thea Horsley riding Kelecyn Supernatural placed fourth in the MacArthur Automotive CCI4*-L.
Shane Rose rode his Pumpin to finish in second place in the Bates Saddles CCI4*-S.
Shane Rose rode his Pumpin to finish in second place in the Bates Saddles CCI4*-S.
Stuart Tinney riding the talented Celebration won the Bates Saddles CCI4*-S.
Stuart Tinney riding the talented Celebration won the Bates Saddles CCI4*-S.
Hamish Cargil rode Legolas KPH to fourth place in the Bates Saddles CCI4*-S.
Hamish Cargil rode Legolas KPH to fourth place in the Bates Saddles CCI4*-S.
Andrew Cooper and Oaks Onyx took third place in the Bates Saddles CCI4*-S.
Andrew Cooper and Oaks Onyx took third place in the Bates Saddles CCI4*-S.
Sophia Landy and her Thoroughbred Humble Glory moved from 22nd to 6th place after excellent cross country and showumping results in the Bates Saddles CCI4*-S.
Sophia Landy and her Thoroughbred Humble Glory moved from 22nd to 6th place after excellent cross country and showumping results in the Bates Saddles CCI4*-S.
Emma Bishop riding CP Issey Miyake won the Bates Saddles CCN4*.
Emma Bishop riding CP Issey Miyake won the Bates Saddles CCN4*.
Jade Findlay rode Oaks Cordelia to second place in the Bates Saddles CCN4*.
Jade Findlay rode Oaks Cordelia to second place in the Bates Saddles CCN4*.
With CCI-L, CCI-S and CCN classes being offered at this event in multiple grades and horses showjumping today that had been eliminated or did not go cross country things were very confusing. Amanda Ross and the talented Koko Popping Candy have been picked on the Trans-tasman team but they were eliminated in the Bates Saddles CCN4* dressage after riding with a belly band on her horse. They did not go cross country but had a jump around the showjumping today.
With CCI-L, CCI-S and CCN classes being offered at this event in multiple grades and horses showjumping today that had been eliminated or did not go cross country things were very confusing. Amanda Ross and the talented Koko Popping Candy have been picked on the Trans-tasman team but they were eliminated in the Bates Saddles CCN4* dressage after riding with a belly band on her horse. They did not go cross country but had a jump around the showjumping today.
Jess Somerfield rode Lakeview Albion to win the Performance Saddlefits CCI3*-L with a score of 38.50.
Jess Somerfield rode Lakeview Albion to win the Performance Saddlefits CCI3*-L with a score of 38.50.
Andrew Cooper riding Riverbreeze took second place in the Performance Saddlefits CCI3*-L.
Andrew Cooper riding Riverbreeze took second place in the Performance Saddlefits CCI3*-L.
Gordon Bishop riding Advantage Hill placed third in the Performance Saddlefits CCI3*-L.
Gordon Bishop riding Advantage Hill placed third in the Performance Saddlefits CCI3*-L.
Tim Boland and Menlo Park won the Horseland Dural CCI3*-S with a score of 44.20.
Tim Boland and Menlo Park won the Horseland Dural CCI3*-S with a score of 44.20.
Olympian Rebel Morrow rode the Thoroughbred Togo to third place in the Horseland Dural CCI3*-S.
Olympian Rebel Morrow rode the Thoroughbred Togo to third place in the Horseland Dural CCI3*-S.
Simon Tainsh rode Remi Lord of the Realm to second place in the Horseland Dural CCI3*-S.
Simon Tainsh rode Remi Lord of the Realm to second place in the Horseland Dural CCI3*-S.
Tara Rogers and the Thoroughbred Hunter Bullimore placed fifth in the Horseland Dural CCI3*-S.
Tara Rogers and the Thoroughbred Hunter Bullimore placed fifth in the Horseland Dural CCI3*-S.
Olivia Barton rode APH Witchcraft to fourth place in the Horseland Dural CCI3*-S.
Olivia Barton rode APH Witchcraft to fourth place in the Horseland Dural CCI3*-S.
Debbie Kopp and Sandhills Tango won the Brighton Saddlery CCI2*-L with a score of 31.20.
Debbie Kopp and Sandhills Tango won the Brighton Saddlery CCI2*-L with a score of 31.20.
Kim Leibowiz and Widgee Total Tribute took second place in the Brighton Saddlery CCI2*-L.
Kim Leibowiz and Widgee Total Tribute took second place in the Brighton Saddlery CCI2*-L.
Andrew Barnett and Go Tosca finished on their impressive dressage score of 27.90 to win the Hills District Farm Machinery CCI2*-S.
Andrew Barnett and Go Tosca finished on their impressive dressage score of 27.90 to win the Hills District Farm Machinery CCI2*-S.
Carlene Barton riding Henrik APH finished in third place in the Hills District Farm Machinery CCI2*-S.
Carlene Barton riding Henrik APH finished in third place in the Hills District Farm Machinery CCI2*-S.
Madeline Wilson and Annie Jane finished on their dressage score of 33.70 to take second place in the Hills District Farm Machinery CCI2*-S.
Madeline Wilson and Annie Jane finished on their dressage score of 33.70 to take second place in the Hills District Farm Machinery CCI2*-S.
Oliver Barrett placed 7th and 8th with his two Thoroughbreds Sandhiils Special and Ballyhoo in the Hills District Farm Machinery CCI2*-S. Oliver was also awarded best junior in the CCI2*.
Oliver Barrett placed 7th and 8th with his two Thoroughbreds Sandhiils Special and Ballyhoo in the Hills District Farm Machinery CCI2*-S. Oliver was also awarded best junior in the CCI2*.
Mercadies Mitchel rode her Thoroughbred, Calypso Classic to equal third place in the Yarramin Park 2019 Australian Young Event Horse Championship.
Mercadies Mitchel rode her Thoroughbred, Calypso Classic to equal third place in the Yarramin Park 2019 Australian Young Event Horse Championship.
Bridget Murphy rode her wonderful Australian Pony, Koora Lyn Sunrise to take second place in the Para-Equestrian CPEDI Grade II Freestyle test.
Bridget Murphy rode her wonderful Australian Pony, Koora Lyn Sunrise to take second place in the Para-Equestrian CPEDI Grade II Freestyle test.
Victoria Davies rode the delightful stallion, Celere to win the Para-Equestrian CPEDI Grade II Freestyle Test.
Victoria Davies rode the delightful stallion, Celere to win the Para-Equestrian CPEDI Grade II Freestyle Test.
Popular Para equestrian, Ryan McNeil was pleased with his performance riding Paragon Perry in the CPEDI Grade 1 Freestyle.
Popular Para equestrian, Ryan McNeil was pleased with his performance riding Paragon Perry in the CPEDI Grade 1 Freestyle.
With some wonderful flying changes, Matilda Carnegie and her horse, Devils Chocolate won the Para-Equestrian CPEDI IV Freestyle Test.
With some wonderful flying changes, Matilda Carnegie and her horse, Devils Chocolate won the Para-Equestrian CPEDI IV Freestyle Test.
Zoe Vorenas rode her new horse Neversfelde Kipling to take out the CPEDI Grade IV Championship.
Zoe Vorenas rode her new horse Neversfelde Kipling to take out the CPEDI Grade IV Championship.



32 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×