2019 Royal Queensland Show "Ekka"

Isabella Cross-Winston rode the Harper-Purcell and De Jong nomination, 'Silkwood Heaven Fore Sure' to win the class for Open Pony N.E. 12hh and go on to claim the Small Pony Reserve Championship..
Isabella Cross-Winston rode the Harper-Purcell and De Jong nomination, 'Silkwood Heaven Fore Sure' to win the class for Open Pony N.E. 12hh and go on to claim the Small Pony Reserve Championship..
Rhys Stanley rode the Universal Stables and Adam Oliver nomination and Reserve Champion Novice Large Pony, 'Langtree Gift' to take second place in the class for Open Pony 13.2-14hh.
Rhys Stanley rode the Universal Stables and Adam Oliver nomination and Reserve Champion Novice Large Pony, 'Langtree Gift' to take second place in the class for Open Pony 13.2-14hh.
Advertisement
Coverage of the 2019 Royal Queensland Show is proudly brought to you by Arena Saddles
Trinette Crawford rode the Fraser Family's, 'Beckworth Charming Dream' to win the class for Open Pony 12.2-13hh and take out the Large Pony Reserve Championship.
Trinette Crawford rode the Fraser Family's, 'Beckworth Charming Dream' to win the class for Open Pony 12.2-13hh and take out the Large Pony Reserve Championship.
Stephanie O'Connor rode her well performed, 'Supreme' to take second place in the class for ANSA Mare/Gelding Over 16hh Under Saddle.
Stephanie O'Connor rode her well performed, 'Supreme' to take second place in the class for ANSA Mare/Gelding Over 16hh Under Saddle.
Emily Wonka rode her impressive, Dicavalli Diamonds' to win the class for ANSA Mare/Gelding Under Saddle 15 and N.E. 16hh
Emily Wonka rode her impressive, Dicavalli Diamonds' to win the class for ANSA Mare/Gelding Under Saddle 15 and N.E. 16hh
Shari Baldwin rode her own and Craig Porter's nomination, 'Sangria Baretta' to win the class for ANSA Under Saddle N.E. 15hh and claim the ANSA Under Saddle Reserve Championship.
Shari Baldwin rode her own and Craig Porter's nomination, 'Sangria Baretta' to win the class for ANSA Under Saddle N.E. 15hh and claim the ANSA Under Saddle Reserve Championship.
Lindsey Blanch rode her splendid, 'Dicavally Royal Gustav' to win the class for ANSA Mare/Gelding Under Saddle Over 16hh and go on to claim the ANSA Under Saddle Championship.
Lindsey Blanch rode her splendid, 'Dicavally Royal Gustav' to win the class for ANSA Mare/Gelding Under Saddle Over 16hh and go on to claim the ANSA Under Saddle Championship.
Advertisement
Jasmine Hunt rode her own, John Paget and Don Miller's nomination, the Champion Novice Large Pony, 'Lydena Diadem' to win the class for Open Pony 13-13.2hh.
Jasmine Hunt rode her own, John Paget and Don Miller's nomination, the Champion Novice Large Pony, 'Lydena Diadem' to win the class for Open Pony 13-13.2hh.
Riley Kent rode his own, 'Bamborough Ella' to take second place in the class for Open Pony 13-13.2hh.
Riley Kent rode his own, 'Bamborough Ella' to take second place in the class for Open Pony 13-13.2hh.
Elyse Douglas rode the Douglas Family's, 'TL Toy Boy' to win the class for Open Pony 13.2-14hh and go on to claim the 2019 Royal Queensland Show Large Pony Championship.
Elyse Douglas rode the Douglas Family's, 'TL Toy Boy' to win the class for Open Pony 13.2-14hh and go on to claim the 2019 Royal Queensland Show Large Pony Championship.
Bianca Vankampen rode the Austin, Lilley and Edwards nomination, 'Langtree Wild Orchid' to take second place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
Bianca Vankampen rode the Austin, Lilley and Edwards nomination, 'Langtree Wild Orchid' to take second place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
Kate Kyros rode her own and the Universal Stables nomination, 'Braeburn Heavenly Soprano' to win the class for Open Pony 12-12.2hh and claim the 2019 Royal Queensland Show Small Pony Championship.
Kate Kyros rode her own and the Universal Stables nomination, 'Braeburn Heavenly Soprano' to win the class for Open Pony 12-12.2hh and claim the 2019 Royal Queensland Show Small Pony Championship.
Havali Marshall rode Adam and Mayona Marshall's, 'Harrington Park Papermoon' to take second place in the class for Open Pony N.E. 12hh.
Havali Marshall rode Adam and Mayona Marshall's, 'Harrington Park Papermoon' to take second place in the class for Open Pony N.E. 12hh.
Claire Fedrick rode Rebecca Fedrick's Champion Novice Small Pony, 'Kennallywood Kensington' to take third place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
Claire Fedrick rode Rebecca Fedrick's Champion Novice Small Pony, 'Kennallywood Kensington' to take third place in the class for Open Pony 12-12.2hh.
This morning the jumping and ANSA competitors had to share their ground with the dairy cattle  judging.
This morning the jumping and ANSA competitors had to share their ground with the dairy cattle judging.
Janine Shepherdson and Lucy Thompson's Champion Led Gelding, 'Sigmund' (Casino Prince/Uncanny Lady) went on to be declared Supreme Led ANSA Exhibit. Pictured L-R Glennis Miller standing in for ANSA representive and garland sponsor, Cheryl Dunstan, judge, Linda Makejev and Janine Shepherdson.
Janine Shepherdson and Lucy Thompson's Champion Led Gelding, 'Sigmund' (Casino Prince/Uncanny Lady) went on to be declared Supreme Led ANSA Exhibit. Pictured L-R Glennis Miller standing in for ANSA representive and garland sponsor, Cheryl Dunstan, judge, Linda Makejev and Janine Shepherdson.
Alan Willett is pictured with his just delightful, 'Rocksbury Bel Air' (Dinkum Pepsi/Win D Pep Talk) that won the class for Led ANSA Stallion Over 4 Years Not Exceeding 15.2hh.
Alan Willett is pictured with his just delightful, 'Rocksbury Bel Air' (Dinkum Pepsi/Win D Pep Talk) that won the class for Led ANSA Stallion Over 4 Years Not Exceeding 15.2hh.
Yet another Championship for the beautiful, 'Regal Banquet' (King's Best/Vanity Time). The successful Thoroughbred stallion, pictured with Linda Powell was declared Champion Led ANSA Stallion.
Yet another Championship for the beautiful, 'Regal Banquet' (King's Best/Vanity Time). The successful Thoroughbred stallion, pictured with Linda Powell was declared Champion Led ANSA Stallion.
Leanne Jones', 'Fifth Avenue' (O'Lonhro/Kaapclance) was declared Reserve Champion ANSA Stallion.
Leanne Jones', 'Fifth Avenue' (O'Lonhro/Kaapclance) was declared Reserve Champion ANSA Stallion.
Chris Holland from Maroochydore in Queensland is pictured making a lovely jump on their way to second place in the Young Rider class this morning.
Chris Holland from Maroochydore in Queensland is pictured making a lovely jump on their way to second place in the Young Rider class this morning.
Samantha Dernee and 'Lady Gaga G' from Tamworth in NSW make a lovely jump on their way to third place in the Young Rider class this morning.
Samantha Dernee and 'Lady Gaga G' from Tamworth in NSW make a lovely jump on their way to third place in the Young Rider class this morning.
"An ounce of experience". Ron Easey knew just how much to do in the jump off to win the Group C class this morning riding, 'Middy'.
"An ounce of experience". Ron Easey knew just how much to do in the jump off to win the Group C class this morning riding, 'Middy'.
Haley Morris is all set for a right hand turn aboard, 'Colara QSH' on their way to fourth place in the Group C class this morning.
Haley Morris is all set for a right hand turn aboard, 'Colara QSH' on their way to fourth place in the Group C class this morning.
Courtney Tincknell's, 'CC's Caspar' looks to know exactly what he is doing on his way to fifth place in the Group C class this morning.
Courtney Tincknell's, 'CC's Caspar' looks to know exactly what he is doing on his way to fifth place in the Group C class this morning.
Mia Smith looks a picture of concentration aboard, 'Sangster' during the first round of the Group C class this morning.
Mia Smith looks a picture of concentration aboard, 'Sangster' during the first round of the Group C class this morning.
Merrick Ubank is pictured aboard, 'Balouboy Du Busson' during the Group C jump off class this morning.
Merrick Ubank is pictured aboard, 'Balouboy Du Busson' during the Group C jump off class this morning.
Successful Queensland rider, Tim Bowman has progressed up through the Junior and Young Rider ranks at the Ekka and is pictured aboard his home bred, 'Calaza Park Casselli Law' during the Group C jump off class this morning.
Successful Queensland rider, Tim Bowman has progressed up through the Junior and Young Rider ranks at the Ekka and is pictured aboard his home bred, 'Calaza Park Casselli Law' during the Group C jump off class this morning.
New Zealand rider, Samantha Morrison rode , 'Corfu' to take third place in the Group C jump off class this morning.
New Zealand rider, Samantha Morrison rode , 'Corfu' to take third place in the Group C jump off class this morning.
Courtney Tincknell from Yandina in Queensland had a great morning with her, 'Limo'. They took second place in the Group C class and went on to win the Young Rider class a little later.
Courtney Tincknell from Yandina in Queensland had a great morning with her, 'Limo'. They took second place in the Group C class and went on to win the Young Rider class a little later.
Kirsty Ansell is pictured aboard her, 'Tulara Stolensky' on their way to posting a first round clear in the Group C jump off class.
Kirsty Ansell is pictured aboard her, 'Tulara Stolensky' on their way to posting a first round clear in the Group C jump off class.
Shelley Simmons and 'Corinda' are pictured during the Group C jump off class this morning.
Shelley Simmons and 'Corinda' are pictured during the Group C jump off class this morning.
Advertisement



31 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Coverage of the 2019 Royal Queensland Show is proudly brought to you by Arena Saddles

Please Note: All photo's, results and video's on this website are copyright to Horse Deals Magazine. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×