2021 Sydney Royal Easter Show

Amelia Empringham and her horse Cantano NZ in the Area 4 Pony Club Area Showjump Teams event.
Amelia Empringham and her horse Cantano NZ in the Area 4 Pony Club Area Showjump Teams event.
Photographed competing in the Pony Club Rider 13 years and under 15 years class is Isabella Vassallo.
Photographed competing in the Pony Club Rider 13 years and under 15 years class is Isabella Vassallo.
Advertisement
This coverage of Sydney Royal is proudly brought to you by White Horse Equestrian.
Australian Pony Filly, 2yrs & under, n.e. 14hh class winner 'Monash Park Sensation', exhibited by Mrs J Rathbone and Mr Laurie Grima.
Australian Pony Filly, 2yrs & under, n.e. 14hh class winner 'Monash Park Sensation', exhibited by Mrs J Rathbone and Mr Laurie Grima.
Working out in the Pony Club Rider 13 years and under 15 years class is Charlie Welsh riding 'Mains Matilda'.
Working out in the Pony Club Rider 13 years and under 15 years class is Charlie Welsh riding 'Mains Matilda'.
Ella Hunt riding 'Jaylock Heidi' in the Pony Club Rider 13 & under 15 years class.
Ella Hunt riding 'Jaylock Heidi' in the Pony Club Rider 13 & under 15 years class.
Photographed working out in the Pony Club Rider 11 & under 13 years class Miriam Uren, riding 'Leadervale Pebbles'.
Photographed working out in the Pony Club Rider 11 & under 13 years class Miriam Uren, riding 'Leadervale Pebbles'.
Working out in the Pony Club Rider 11 & under 13 years class Georgia Britt riding 'Tarraway Jackson'.
Working out in the Pony Club Rider 11 & under 13 years class Georgia Britt riding 'Tarraway Jackson'.
Advertisement
Ebony Lindsay riding 'Kennallywood Mr Clooney' in the Pony Club Rider 11 & under 13 years class.
Ebony Lindsay riding 'Kennallywood Mr Clooney' in the Pony Club Rider 11 & under 13 years class.
Indiana Hogan rode 'Black Orchid' in the Pony Club Rider 11 years and under 13 years class.
Indiana Hogan rode 'Black Orchid' in the Pony Club Rider 11 years and under 13 years class.
Reserve Champion Australian Pony Mare was Kim and Michael Rath's 'Amaranda Jazz'.
Reserve Champion Australian Pony Mare was Kim and Michael Rath's 'Amaranda Jazz'.
The winner of the Part Bred Welsh Filly 2 years and under class was declared Supreme Champion Part Welsh exhibit, 'Westgrove Homecoming Queen'. Exhibited by Maia and Anthony Warren, led by Cameron Wood, pictured with the Welsh/Part Welsh judge Jenni Cesnik.
The winner of the Part Bred Welsh Filly 2 years and under class was declared Supreme Champion Part Welsh exhibit, 'Westgrove Homecoming Queen'. Exhibited by Maia and Anthony Warren, led by Cameron Wood, pictured with the Welsh/Part Welsh judge Jenni Cesnik.
Champion Part Welsh Stallion or Colt 'SPB Noble Destiny', exhibited by Amanda Jefferys & Willowcroft Stud.
Champion Part Welsh Stallion or Colt 'SPB Noble Destiny', exhibited by Amanda Jefferys & Willowcroft Stud.
Supreme Champion Australian Pony exhibit was the winner of the Australian Pony Mare, 4yrs & over, over 12.2hh & n.e. 13hh class 'Koora-Lyn Enchanting'. Exhibited by Suburban Lodge Stables and Margie Whyte.
Supreme Champion Australian Pony exhibit was the winner of the Australian Pony Mare, 4yrs & over, over 12.2hh & n.e. 13hh class 'Koora-Lyn Enchanting'. Exhibited by Suburban Lodge Stables and Margie Whyte.
Reserve Champion Part Welsh Stallion or Colt 'Duke Of Brandy Hollow', exhibited by Jenine Rowe and Summa Crockett, shown by Michael Gates.
Reserve Champion Part Welsh Stallion or Colt 'Duke Of Brandy Hollow', exhibited by Jenine Rowe and Summa Crockett, shown by Michael Gates.
Winner of the Australian Pony Mare, 4yrs & over, n.e. 12hh class went to the Suburban Lodge Stables entry 'Koora-Lyn Pure Silk.
Winner of the Australian Pony Mare, 4yrs & over, n.e. 12hh class went to the Suburban Lodge Stables entry 'Koora-Lyn Pure Silk.
'Westgrove Riverdance' was the Best Part Welsh Gelding winner. Exhibited by Maia and Anthony Warren, shown by Michael Gates.
'Westgrove Riverdance' was the Best Part Welsh Gelding winner. Exhibited by Maia and Anthony Warren, shown by Michael Gates.
Winner of the Part Bred Welsh Gelding, any age, n.e. 13hh class, Kerrie Dunn's 'Kerri Moon Magic'.
Winner of the Part Bred Welsh Gelding, any age, n.e. 13hh class, Kerrie Dunn's 'Kerri Moon Magic'.
Hannah Rautman's 'Doncasvan Sequel' placed third in the Australian Pony Mare, 4yrs & over, over 12hh & n.e. 12.2hh class.
Hannah Rautman's 'Doncasvan Sequel' placed third in the Australian Pony Mare, 4yrs & over, over 12hh & n.e. 12.2hh class.
Competing in the Area 2  Showjumping Team Imogen Robertson riding 'Hav A Nip'.
Competing in the Area 2 Showjumping Team Imogen Robertson riding 'Hav A Nip'.
Pictured competing in the Part Bred Welsh Mare, 4 years and over, over 13hh 'Joemoor Special Girl'. Exhibited by Joemoor Pony Stud and Lori Howell.
Pictured competing in the Part Bred Welsh Mare, 4 years and over, over 13hh 'Joemoor Special Girl'. Exhibited by Joemoor Pony Stud and Lori Howell.
Pictured working out in the Part Bred Welsh Mare, 4yrs & over, over 13hh class is 'Joemoor Designer Llabel', exhibited by Catriona and Phoebe Sviderskas.
Pictured working out in the Part Bred Welsh Mare, 4yrs & over, over 13hh class is 'Joemoor Designer Llabel', exhibited by Catriona and Phoebe Sviderskas.
Second Placegetter in the Part Bred Welsh Mare, 4yrs & over, over 13hh class 'Sonos Park Sweet Soprano'. Exhibited by Alexis Borg and Kylie Hughes.
Second Placegetter in the Part Bred Welsh Mare, 4yrs & over, over 13hh class 'Sonos Park Sweet Soprano'. Exhibited by Alexis Borg and Kylie Hughes.
Winner of the Part Bred Welsh Mare, 4yrs & over, over 13hh 'Canyon Sierra', exhibited by Margaret Stephenson.
Winner of the Part Bred Welsh Mare, 4yrs & over, over 13hh 'Canyon Sierra', exhibited by Margaret Stephenson.
Competing in the Area 4 Pony Club Showjump Team Brook Garland riding 'Merrilea lodge Bingi'.
Competing in the Area 4 Pony Club Showjump Team Brook Garland riding 'Merrilea lodge Bingi'.
Molly Drysdale competed in the Pony Club Area Showjump Teams event, riding 'Kallinga Sonny' for Area 4.
Molly Drysdale competed in the Pony Club Area Showjump Teams event, riding 'Kallinga Sonny' for Area 4.
Second placegetter in the Australian Pony Stallion, 4yrs & over, n.e. 12.2hh class 'Monash Park Regal Addition'. Exhibited by Mrs J  Rathbone and Mr Laurie Grima.
Second placegetter in the Australian Pony Stallion, 4yrs & over, n.e. 12.2hh class 'Monash Park Regal Addition'. Exhibited by Mrs J Rathbone and Mr Laurie Grima.
Reserve Champion Australian Pony Stallion 'Koora-Lyn Applause', exhibited by Mrs J Rathbone and Mr Laurie Grima.
Reserve Champion Australian Pony Stallion 'Koora-Lyn Applause', exhibited by Mrs J Rathbone and Mr Laurie Grima.
Champion Australian Pony Stallion was the Koorana Pony Stud's entry 'Koorana Royal Descent'.
Champion Australian Pony Stallion was the Koorana Pony Stud's entry 'Koorana Royal Descent'.
Fourth placegetter in the Part Bred Welsh Filly, 2yrs & under class 'Summerview Aria'. Exhibited by Suburban Lodge Stables and Casey King.
Fourth placegetter in the Part Bred Welsh Filly, 2yrs & under class 'Summerview Aria'. Exhibited by Suburban Lodge Stables and Casey King.
Sally and Craig Cummings' 'Kazwood Park Next Chapter' placed third in the Part Bred Welsh Filly, 2yrs & under class.
Sally and Craig Cummings' 'Kazwood Park Next Chapter' placed third in the Part Bred Welsh Filly, 2yrs & under class.
Advertisement



30 photos

Photos by:

Lorelle Mercer
phone: 0402 167 976
email: lorelle.mercer@bigpond.com
website: www.lorellemercer.com.au

This coverage of Sydney Royal is proudly brought to you by White Horse Equestrian.

Please Note: All photos, results and videos on this website are copyright to Horse Deals. Any reproduction without written permission is prohibited.

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×