2019 Melbourne Royal Show

Fiona Gordon rode her 'Gordonvale Cassia' (Wundurra Impact/ Quiera Cassie) to win the class for Australian Stock Horse Four Years and Over 15hh and Under.
Fiona Gordon rode her 'Gordonvale Cassia' (Wundurra Impact/ Quiera Cassie) to win the class for Australian Stock Horse Four Years and Over 15hh and Under.
Kara Mamouney - Brown's, Balnagown Springtime took fifth place in the class for Shetland 10 - 10.2hh.
Kara Mamouney - Brown's, Balnagown Springtime took fifth place in the class for Shetland 10 - 10.2hh.
Advertisement
This coverage is proudly brought to you by White Horse Equestrian.
Lee Purchases', 'Korawyn Show'n'tell' took  sixth place in the class for Ridden Shetland 10-10.2hh.
Lee Purchases', 'Korawyn Show'n'tell' took sixth place in the class for Ridden Shetland 10-10.2hh.
Daizi Plum rode Dale Plumb's, 'Balnagowan Bonnie Laird' to third place in the Novice and fourth place in the class for Open Shetland Pony 10-10.2hh.
Daizi Plum rode Dale Plumb's, 'Balnagowan Bonnie Laird' to third place in the Novice and fourth place in the class for Open Shetland Pony 10-10.2hh.
Lilly Foorde rode  Emma Pickstock's, 'Dunavon James The First' to take third place in the  class for Shetland Pony 10-10.2hh.
Lilly Foorde rode Emma Pickstock's, 'Dunavon James The First' to take third place in the class for Shetland Pony 10-10.2hh.
Angus Richardson rode his, 'Boonara Jackson' (Bluff Downs Jake/Star Mannequin) to take second place in the  class for Australian Stock Horse Hack Gelding 15hh and Over.
Angus Richardson rode his, 'Boonara Jackson' (Bluff Downs Jake/Star Mannequin) to take second place in the class for Australian Stock Horse Hack Gelding 15hh and Over.
Taylor Arnett rode Emily Machar's, ' Carreg Wen Athena' to win the class for Shetland 10hh and Under and Resrve Champion Shetland.
Taylor Arnett rode Emily Machar's, ' Carreg Wen Athena' to win the class for Shetland 10hh and Under and Resrve Champion Shetland.
Advertisement
Ebonie Lee rode the Bellman and Horspole nomination, 'Colvadale Odin' to win both the Novice and Open class for Shetland 10-10.2hh. and take out the Champion Ridden shetland award.
Ebonie Lee rode the Bellman and Horspole nomination, 'Colvadale Odin' to win both the Novice and Open class for Shetland 10-10.2hh. and take out the Champion Ridden shetland award.
Rob Vandyke rode his own and Julie Vandyke's  Mare 4 years Old and Over, Over 15hh, 'Peppertreefarm Cassie' 'Jindalee Casanova/Bobadil Balay) to claim the Australian Stock Horse Ridden Championship.
Rob Vandyke rode his own and Julie Vandyke's Mare 4 years Old and Over, Over 15hh, 'Peppertreefarm Cassie' 'Jindalee Casanova/Bobadil Balay) to claim the Australian Stock Horse Ridden Championship.
Alexandra Bowen had a super day and won the class for Rider  6-8 riding ,’Baringdale Silhouette’..
Alexandra Bowen had a super day and won the class for Rider 6-8 riding ,’Baringdale Silhouette’..
Jessica Sharp from Launching Place in the Yarra Valley took second place in the class for Junior Rider 10-12 Years.
Jessica Sharp from Launching Place in the Yarra Valley took second place in the class for Junior Rider 10-12 Years.
Shayleigh Joblin from Lara In Victoria took fourth place in the class for Junior Rider 10-12 Years.
Shayleigh Joblin from Lara In Victoria took fourth place in the class for Junior Rider 10-12 Years.
It was not so long ago that Sabrina Durante was in the Junior Rider classes, but now and adding a real dash of glamour to the showgrounds, she is back judging the Junior Rider classes.
It was not so long ago that Sabrina Durante was in the Junior Rider classes, but now and adding a real dash of glamour to the showgrounds, she is back judging the Junior Rider classes.
Tia-Rose McKenzie from Middle Dural in NSW won the class for Junior Rider 10 and Under 12 Yers.
Tia-Rose McKenzie from Middle Dural in NSW won the class for Junior Rider 10 and Under 12 Yers.
Zara Webster stepped aboard Ebonie Lee's, 'Arcadian Dreamboat' and with Brynie Lee on the end of the lead, they claimed third place in the class for Leading Rein Show Hunter Pony.
Zara Webster stepped aboard Ebonie Lee's, 'Arcadian Dreamboat' and with Brynie Lee on the end of the lead, they claimed third place in the class for Leading Rein Show Hunter Pony.
Here we go again. Alexandra Bowen is delighted to take out the Leading Rein Show Hunter Pony class with the Knox- Morgan, Knox and Bowen nomination, 'Palmerston Rosie'. Sandra Knox looks pretty pleased on the end of the lead too.
Here we go again. Alexandra Bowen is delighted to take out the Leading Rein Show Hunter Pony class with the Knox- Morgan, Knox and Bowen nomination, 'Palmerston Rosie'. Sandra Knox looks pretty pleased on the end of the lead too.
Damp, but not discouraged, Chase Jackson rode his' Elvonara Park Kandyman' during a rain storm to take second place in the AG Hunter class for Smartest On Parade.
Damp, but not discouraged, Chase Jackson rode his' Elvonara Park Kandyman' during a rain storm to take second place in the AG Hunter class for Smartest On Parade.
Karen Shaw's, 'Xanadu of Sefton' took fifth place in the class for Leading Rein Pony 12 Hands and Under.
Karen Shaw's, 'Xanadu of Sefton' took fifth place in the class for Leading Rein Pony 12 Hands and Under.
The winning combination of Jeremy Roberts and Ivy Aikman along with Joanne Deane's, 'Langtree Unique' won the class for Leading Rein Pony 12hh and Under.
The winning combination of Jeremy Roberts and Ivy Aikman along with Joanne Deane's, 'Langtree Unique' won the class for Leading Rein Pony 12hh and Under.
With David Warde on the end of the lead, Sophie McCarroll rode Donna McCarroll's, Kerulen Cossette' to fourth place in the class for Leading Rein Pony 12hh and Under.
With David Warde on the end of the lead, Sophie McCarroll rode Donna McCarroll's, Kerulen Cossette' to fourth place in the class for Leading Rein Pony 12hh and Under.
Jumping rider, Coach and now Junior Turnout judge, Cindy Morrison is pictured sashing  Lilly Gin aboard Annabelle Richardson 
's 'Oak Park Paramount' for second place in the class for Shetland Pony Turnout In Saddle, Riders 8-10 Years.
Jumping rider, Coach and now Junior Turnout judge, Cindy Morrison is pictured sashing Lilly Gin aboard Annabelle Richardson 's 'Oak Park Paramount' for second place in the class for Shetland Pony Turnout In Saddle, Riders 8-10 Years.
Reece Lawton rode his 'J Star Hollywood' (Haydon Orbital/J Star All For Love) to take fourth place in the class for Australian Stock Horse Hack Gelding 15hh and Over.
Reece Lawton rode his 'J Star Hollywood' (Haydon Orbital/J Star All For Love) to take fourth place in the class for Australian Stock Horse Hack Gelding 15hh and Over.
Amy Britt took third place in the  class for Australian Stock Horse Hack Gelding with her, 'Tarraway Jackson' (Clarke Family Review/Kirkby's Stud Olivia).
Amy Britt took third place in the class for Australian Stock Horse Hack Gelding with her, 'Tarraway Jackson' (Clarke Family Review/Kirkby's Stud Olivia).
Keyara Garraway claimed the class for Australian Stock Horse Gelding 15hh and Over  with her typey, 'Watchirs Cosmos' (Watchirs Star/W. Lilly).
Keyara Garraway claimed the class for Australian Stock Horse Gelding 15hh and Over with her typey, 'Watchirs Cosmos' (Watchirs Star/W. Lilly).
Amelia McDougall rode Katrina McDougall's charming, 'Chesapeake Park Paparazzi' to take third place in the Shetland Pony Turnout class Riders 8-10 Years.
Amelia McDougall rode Katrina McDougall's charming, 'Chesapeake Park Paparazzi' to take third place in the Shetland Pony Turnout class Riders 8-10 Years.
Starting her long journey towards the famous Garryowen Turnout class, Anna Elliott is pictured aboard Helen Heinrich's, Jobar Charlie' during the Shetland Turnout class for Riders 8-10 Years.
Starting her long journey towards the famous Garryowen Turnout class, Anna Elliott is pictured aboard Helen Heinrich's, Jobar Charlie' during the Shetland Turnout class for Riders 8-10 Years.
Chantelle Vella rode her well performed, 'Cunnoo Destiny's Blueprint' (Acres Destiny/Comminyal Rembernce) to win the class for Australian Stock Horse Hack Stallion.
Chantelle Vella rode her well performed, 'Cunnoo Destiny's Blueprint' (Acres Destiny/Comminyal Rembernce) to win the class for Australian Stock Horse Hack Stallion.
Dana Smith's, 'Camelot Double Impression' (Royalle Double Your Money/Camelot Rivoli First Impression) took second place in the class for Australian Stock Horse Hack Stallion.
Dana Smith's, 'Camelot Double Impression' (Royalle Double Your Money/Camelot Rivoli First Impression) took second place in the class for Australian Stock Horse Hack Stallion.
Sienna Wright had a successful time on the first day of the 2019 Royal Melbourne Show. She rode the Mullan Family's, 'Rhyl Finale' to win the class for Pony Turnout 12.2hh and Under, Riders 7-9 Years.
Sienna Wright had a successful time on the first day of the 2019 Royal Melbourne Show. She rode the Mullan Family's, 'Rhyl Finale' to win the class for Pony Turnout 12.2hh and Under, Riders 7-9 Years.
Sabrina Gilmour rode Jordan Barnard's, 'Lykanarro Rocklyn' to third place in the class for Pony Turnout 12.2hh and under, Riders 7 to 9 Years. Sabrina also won the Rider 8 to 10 years and was declared Reserve Champion Junior Rider.
Sabrina Gilmour rode Jordan Barnard's, 'Lykanarro Rocklyn' to third place in the class for Pony Turnout 12.2hh and under, Riders 7 to 9 Years. Sabrina also won the Rider 8 to 10 years and was declared Reserve Champion Junior Rider.
Fiona Gordon is pictured with her successful, 'Gordanvale Casanova' (Royalle Heartacte/Quiera Cassie) that was declared Champion led Male and Supreme Champion Led Australian Stock Horse.
Fiona Gordon is pictured with her successful, 'Gordanvale Casanova' (Royalle Heartacte/Quiera Cassie) that was declared Champion led Male and Supreme Champion Led Australian Stock Horse.
Michelle Wilton is pictured with the Champion Led Female Australian Stock Horse, the nomination of Chantelle Vella and the Adelle Stud, 'Adelle Centrefold' (O'Briens Resette/Adelle Catwalk).
Michelle Wilton is pictured with the Champion Led Female Australian Stock Horse, the nomination of Chantelle Vella and the Adelle Stud, 'Adelle Centrefold' (O'Briens Resette/Adelle Catwalk).
Alexandra Bowen, with Sandra Knox on the end of the lead rode the Knox-Morgan, Knox and Bowen nomination, 'Colvadale Heritage' to win the class for Shetland Pony Turnout In Saddle (Led) Riders 4-7 Years.
Alexandra Bowen, with Sandra Knox on the end of the lead rode the Knox-Morgan, Knox and Bowen nomination, 'Colvadale Heritage' to win the class for Shetland Pony Turnout In Saddle (Led) Riders 4-7 Years.
Advertisement



33 photos

Photos by:

Julie Wilson Equestrian Photography
phone: 0408547378
email: juliewilson@bigpond.com
website: www.jwep.com.au

Coverage of the 2019 Melbourne Royal Show was proudly brought to you by White Horse Equestrian
Please Note: All photos, results and videos on this website are copyright to Horse Deals. Any reproduction without written permission is prohibited.

If you have a horse to sell click here and your advert will be live online instantly*

Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×